Esnaf için CHP’den Teklif

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun COVID-19 salgını nedeniyle zor günler yaşayan esnaf için gündeme getirdiği 17 maddelik çözüm önerisinin ardından, bu kez yeni bir teklif hazırlandı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve tüm CHP’li milletvekillerinin imzaladığı “Esnaf ve Sanatkarlarımızın Yeni Koronavirüs Salgınına Karşı Alınan Önlemler Kapsamında Uğradıkları Zararın Giderilmesi İçin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Korona tedbirlerinin tekrar gündeme geldiği dönemde sunulan 9 maddelik teklif, salgın sürecinden olumsuz etkilenen esnafın sorunlarının çözümünü amaçlıyor.

Teklifin gerekçesinde özetle şunlar kaydedildi:

“Sosyal devletin devreye girip işyerleri kapatılan ya da kapatılmadığı halde alınan önlemlerden olumsuz etkilenen esnafımıza destek vermesi gerekiyordu. Ancak iktidar bu tür sosyal desteklerden öte başta esnafımız olmak üzere alınan kararlardan etkilenen tüm kesimleri bankalardan borçlanmaya teşvik etmiş, üç aylık bir dönemin vergi ve sigorta primlerinin ödemesini yılın son çeyreğine ötelemiştir. Ülkenin, Haziran 2020 itibariyle yeniden normal ekonomik düzenine döneceği açıklanmış, ancak hastalığın son aylarda yeniden hızlı bir artış eğilimine girmesi bu girişimin fiilen başarısızlığa uğramasına yol açmıştır. İşyerleri açık olmasına rağmen esnafımızın iş hacmi salgın öncesindeki düzeye gelememiştir.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.