Falun Dafa, Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde Tanıtıldı

Falun Dafa uygulayıcıları, ‘Falun Dafa Uygulaması Tanıtımı ve Egzersizi’ adı altında, İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Topkapı Dr. Azmi Ofluoğlu Yerleşkesi’nde konferans düzenledi.

“Falun Dafa Uygulaması Tanıtımı ve Egzersizi” adı altında düzenlenen konferans, Perşembe günü öğlen 13.30’da başladı. Konferansta, sunum ile birlikte kısa filmler de gösterildi.

Falun Dafa‘yı konu alan 2 tanıtım videosunun gösterime sunulmasının ardından, Falun Dafa’nın 5 takım egzersizi anlatımla birlikte sahnede gösterildi. Gösterimin hemen ardından salonu dolduran öğrencilerle birlikte Falun Dafa’nın egzersizleri yapıldı.

150’yi aşkın kişinin katıldığı konferansın son bölümünde ise, Çin Komünist Partisi tarafından, Falun Dafa uygulayıcılarına gösterilen zulmü konu alan ‘Yoga’nın Yasaklandığı Gün’ isimli kısa film sunuldu.

Üniversite öğrencileri ve akademisyenleri tarafından yoğun ilgi gören konferansın sonunda Dr. Öğr. Üyesi Perihan Eren Bana tarafından Falun Dafa meditasyonu uygulayıcılarına plaket takdim edildi.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nde öğrenci olan Uğur Durmuş (23), konferansın sonunda yapılan röportajda, egzersiz hareketlerini yaparken daha özgür ve daha güvende hissettiğini söyledi.

Çin’de 20 yıldır gerçekleştirilen zulüme de değinen Durmuş, bu durumun onu mutsuz ettiğini, en kısa süreçte çözülmesini dilediğini söyledi.

Öte yandan Falun Dafa uygulayıcılarını en kısa süreçte tekrar beklediğini iletti.

Falun Dafa Nedir?

Falun Dafa, Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü ilkelerine dayanan, beden ve zihin gelişimine yönelik yüksek seviyeli bir meditasyon uygulamasıdır. Uygulama ücretsizdir ve herhangi bir üyelik de gerektirmemektedir.

Çin’de Gerçekleştirilen Zulüm Hakkında

1992 yılında Çin’de Li Hongzi tarafından halka tanıtılmaya başlayan uygulama, 7 yıl içinde birçok insana büyük fayda sağlamasıyla birlikte 1999 yılında 100 milyon kişinin uygulamaya başlamıştır. Uygulama Çin’de; önceleri sağlığa olan etkileri ile birçok ödül almıştır, fakat daha sonra bu kadar fazla sayıda insanın bu meditasyonu uygulamasını bir tehdit olarak algılayan Çin Komunist Partisi’nin o zamanki başkanı Jiang Zemin uygulamaya yasak koymuştur. O zamandan beri de bu yasak devam etmektedir. Uygulayıcıların hiç bir suç kaydı olmamasına rağmen, 20 yıldan beridir Falun Dafa’yı uygulayan veya destekleyenleri hapise atmışlardır. Uygulayıcıların sağlıklarının çok iyi durumda olması sebebiyle, organ ticaretinde kullanıldıkları belirtilmektedir. Çin Komünist Partisi desteği ile uygulayıcıların rızası olmadan organlarının alınmakta olduğu ve devlet hastanelerine yüksek meblağlara satıldığı belirtilmektedir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.