Filipinler’de Sellerin Bilançosu Artıyor: 56 Öldü, 19 Kayıp

Resim: Getty Images

Filipinler’in merkezi ve güney kesimlerinde etkili olan seller sonucu ölü sayısının 56’ya yükseldiği belirtilirken, 19 kişinin de kayıp olduğu bildirildi. Felaket bölgesinde balık avlama yasağı konulurken, kayıp olanların çoğunu balıkçı olduğu aktarıldı.
Filipinler’in merkezi ve güney kesimlerinde 25 eyalette son 3 haftadır devam eden şiddetli yağışlar sonucu oluşan seller ve toprak kaymaları hayatı olumsuz etkiliyor. Mevsim normalleri dışındaki olumsuz hava koşuları sonucu ölü sayısı 56’ya yükselirken, afetin oluşturduğu maddi hasarın ise 1,7 milyar peso (38 milyon dolar) olduğu ifade edildi. Felaket sonucu 19 kişiye ulaşılamazken, kayıp olanların çoğunu balıkçı olduğu aktarıldı. Filipinler Sahil Güvenlik yetkilileri, felaket bölgesinde balık avlama yasağı getirildiğini bildirdi.
Filipinler Ulusal Afet Yönetimi Konseyi (FUAYK), şiddetli yağışlardan 1,6 milyon kişinin etkilendiğini ve yaklaşık 500 bin kişiye de afet yardımı ulaştırıldığını açıkladı. FUAYK Benito Ramos, afet sonucu 2 bin evin yıkıldığın bilgini de verdi. Filipinli yetkili afetin en şiddetli olduğu Samar adasında birçok yolun halen sular altında olduğunu ve köprülerin de sel suları tarafında kullanılmaz hale geldiğini ifade etti.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.