Florida Dışişleri Bakanı: Shen Yun İnanç Özgürlüğünü Sergiliyor

Florida Dışişleri Bakanı Cord Byrd, Dr. Phillips Sahne Sanatları Merkezi’nde Shen Yun’u keyifle izledi. 11 Mayıs 2024 (Fotoğraf: Kailing Jia, The Epoch Times)

Florida Dışişleri Bakanı Cord Byrd, Shen Yun Gösteri Sanatlarını ilk kez 11 Mayıs’ta izledi. Gösteri sonrasında verdiği röportajda bunun daha önce hiç deneyimlemediği bir şey olduğunu söyledi.

Bakan Byrd, Dr. Phillips Sahne Sanatları Merkezi’nden ayrılırken, “Gösteri harikuladeydi, çok etkileyiciydi” dedi.

New York merkezli Shen Yun Gösteri Sanatları, dünyanın önde gelen klasik Çin dansı topluluğudur. Ayrıca 5,000 yıllık Çin kültürünü yeniden canlandırma misyonuyla, dünya çapında gösteriler sergilemektedir. Byrd, manevi derinliği olan otantik geleneksel kültür hakkında bilgi edinme fırsatı için minnettar olduğunu söyledi.

“Sanırım bu evrensel ve çok önemli bir mesaj: hepimizden daha üstün bir şey var” dedi.

Sanatçıların yetenekleriyle sahne sanatının çeşitli yönlerinin birleşerek, etkileşimli bir deneyim oluşturmasından etkilendiğini söyledi.

Aynı zamanda Tanrısallıktan ilham aldığına inanılan Çin kültürünün bugünkü durumu hakkında da bilgi almak istiyordu. Komünist yönetim altındaki son birkaç on yıl, binlerce yıllık Çin kültüründen çok farklı. Bir Amerikan şirketi olarak Shen Yun, Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından inanç sahiplerine yönelik devam eden zulüm gibi konuları aydınlatma özgürlüğüne sahip.

Byrd “Bu Amerika’yı harika yapan şeylerden biri. Herkes vicdan özgürlüğüne sahip olabilir ve inanmak istediğine inanabilir” dedi. Ayrıca “Bu, tüm ülkelerin dikkate alması gereken bir mesajdır” diye ekledi.

Karen ve Jack Baker, Shen Yun’u aileleriyle birlikte ilk kez izleyebilmek için oldukça uzaktan geldiler.

Karen Baker, “Birkaç yıl önce Shen Yun’u ilk duyduğumdan beri izlemek istiyordum. Florida’da bir gösteri olacağını duyunca oğlumu aradım ve ailesini alıp bizi karşılamasını söyledim. Buraya yaklaşık yedi veya sekiz saat uzakta yaşamamıza rağmen hiç tereddüt etmedim” dedi.

Ömür Boyu Sürecek Bir Deneyim

Karen ve Jack Baker, Dr. Phillips Gösteri Sanatları Merkezi’nde Shen Yun’un tadını çıkardılar. 11 Mayıs 2024 (Fotoğraf: Kailing Jia, The Epoch Times)

Ayrıca “benim için bu, ömür boyu sürecek bir deneyim” dedi. “Shen Yun’u herkese tavsiye ediyorum. Özellikle Falun Gong’un kendi ülkelerinde Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile yaşadığı korkunç sorunları bilmelerini isterim. Ayrıca insanların bu derin Tanrısal inancı öğrenmelerini umuyorum.”

Falun Dafa olarak da bilinen Falun Gong, doğruluğu, merhameti ve hoşgörüyü öğreten manevi bir meditasyondur. Uygulayıcıları Tanrı’ya inanıyor ve ateist komünist rejim, 1999’dan beri bu uygulayıcılara zulmediyor.

Mimar Jack Baker, geleneksel Çin kültürüne gerçekten hayran olduğunu söyledi. ÇKP’nin iktidarda olduğu onlarca yıl boyunca onu yok etmeye çalışmasından üzüntü duyduğunu belirtti.

“Komünist hükümetin Çin Kültürünü ele geçirmiş olması çok yazık. Bu inanılmaz bir kültür ve bence bu, Çin’in antik tarihini gösteriyor. Muhtemelen dünya üzerindeki en eski kültürlerden biridir” dedi. “Oradaki hükümetin tarihi ele geçirmiş olması beni üzüyor ama izlediğimiz performans muhteşemdi. Renkler, sahne düzeni, kostümler, kıyafetler muhteşemdi.”

Karen Baker, Tanrısallığı gösteren sahneler sırasında güçlü bir duyguya kapıldığını söyledi.

“Ürpermedim ama ruhani bir şeyler hissettim” dedi. “Çin halkının manevi olarak ne kadar güçlü olduğunu bilmiyordum. Hristiyanlık ile ortak olan Tanrısallığın ne kadar aydınlatıcı ve dokunaklı olduğunu fark etmemiştim.”

Ayrıca sanatçıların duymasını istediği duygularını paylaşırken gözyaşlarını tutamadı.

“Devam edin” dedi. “Sizi inkâr etmek isteyen hiçbir ülkenin sizin gerçek olduğunuzu unutmasına izin vermeyin.”

Haberi hazırlayanlar: Kailing Jia ve Sally Sun, The Epoch Times.

The Epoch Times, Shen Yun Gösteri Sanatlarının sponsorluğundan gurur duymaktadır. Shen Yun’un 2006’daki ilk gösterisinden bu yana izleyici tepkilerini paylaşmaktadır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.