Foxconn iPhone 6 ve 6 Plus: Saniyede 6 iPhone Üretim Hızı Yeterli Değil!

Foto: Justin Sullivan / Getty Images
Apple CEO’su Tim Cook 9 Eylül 2014 tarihinde Kaliforniya Cupertino’daki Flint Center’da yapılan Apple Özel Etkinliğinde iPhone 6’yı duyurdu. Foto: Justin Sullivan / Getty Images

20.000 işçi ile 100 üretim bandı gece gündüz çalışıyor

Çin Borsa Gazetesi’nin haberine göre, Tayvanlı donanım devi Foxconn, Apple’ın yeni akıllı telefonlar arasında en büyük payı alarak iPhone 6’nın %80’ini ve iPhone 6 Plus’ın %100’ünü ürettiğini belirtti.

iSuppli’nin araştırma başkanı Wang Yang, kısa bir süre önce bu rakamları medyaya açıkladı. Kalan yüzde 20 üretim siparişini ise Tayvanlı Foxconn’un en büyük rakibi olan Pegatron Şirketi almaktadır.

Apple’ın resmi verilerine göre, iPhone 6 verilen siparişlerin sayısını çoktan fazlasıyla aştı. 9 Eylül 2014 tarihinde, siparişin ilk gününde iPhone tarihinde bir rekor kırıldı ve dünya çapında 4 milyon iPhone ayırtıldı.

Çin Borsa Gazetesinin haberine göre, Foxconn’un 2014 sonuna kadar Apple’a 80 milyon iPhone 6 ve iPhone 6 Plus teslim etmesi gerekiyor ve 2015 yılı için sipariş hacmi 200 milyon adede ulaşmış durumda.

Bu artan üretim talebi oranıyla Foxconn’un yetiştiremeyeceğinden korkuluyor. Zhengzhou fabrikasında saniyede 6 iPhone üretiliyor. Her gün, bir banda 540.000 iPhone 6 düşüyor ve 140.000 iPhone 6+ ve 400.000 iPhone 6 olarak iki gruba ayrılıyor.

Yeni iPhone ekranının daha büyük ve daha ince olmasından dolayı  üretimin bir önceki modellere göre daha zor olduğu bildirildi. CEO Terry Guo, üretim kalitesini sağlamak için birkaç kez Çin’deki fabrikaları ziyaret etti. Bu büyük iş için Foxconn, Çin’in başlıca fabrikaları Zhengzhou ve Taiyuan şehirlerinden kısa süreli işçiler aldı.

Apple’ın iPhone telefonu teknolojik açıdan diğer iyi Android telefonlarla karşılaştırıldığında artık lider konumda değildir. Ancak cihaz, 7 milimetre incelik, mükemmel işçilik ve dayanıklılık statüsünü sahiptir. Örnek teşkil eden, özellikle pazarlama, sunumlar ve reklamlar, bu başarılı durumu koruyacak gibi görünüyor. Yeni bir özellik olarak, iPhone 6 ve iPhone 6+ parmak izi ile yetkilendirilmiş temassız kredi kartı ödeme sistemi Apple Ödeme’nin eklenmesi bekleniyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.