Fransa Protestoya Devam Ediyor

Fransa Başbakanı Edouard Phillippe, ülke genelinde gerçekleşetirilecek gösteri öncesi sarı yeleklilerle görüştü.

Başbakan Edouard Phillippe ile görüşen sarı yelekli heyetten biri, çıkışta bekleyen basına, Phillippe ile görüşlerini paylaştıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan acele bir şekilde konuya ilişkin açıklama yapmasını ve isteklerini değerlendirmesini beklediklerini söyleyen heyet, Macron yönetiminde ortamı yumuşatacak adımların gelmesi gerektiğini ifade etti.

Sarı yeleklilerin ülke genelinde bugün düzenleyecekleri gösterilerde 89 bin polisin görev yapacağı, sadece Paris’i 8 bin polis ile bir düzine zırhlı araç koruyacağı belirlendi.

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçlar ve bazı binaların ateşe verilmesi gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyuyor.

Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222’si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

“Sarı yelekliler”in protesto ettiği akaryakıt zamlarının 2019 yılı için iptal edildiği açıklanmış ancak eylemciler bunun yeterli olmadığını savunarak gösterilere devam edeceğini duyurmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.