Fransa’da Kiliseye Saldırı

Fransa’nın Lyon kentindeki 7. bölgede bulunan kentin Saint-Lazare Caddesi üzerindeki Rum Ortodoks Kilisesi’nde bir rahip kimliği belirsiz bir kişi tarafından vuruldu.

Rahip olayda ağır şekilde yaralanırken, saldırganın olay yerinden kaçtığı açıklandı.

Lyon Belediye Başkanı Gregory Doucet, saldırının amacının da bilinmediğini belirtti.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Dermanin Twitter’dan “ciddi bir olay” yaşandığını aktardı ve halktan olayın yaşandığı 7. bölgeden uzak durmalarını istedi.

 Saldırganın av tüfeğiyle papazı kiliseyi kapatırken vurduğu ve sonra firar ettiği öğrenildi. 52 yaşındaki papazın karnından iki kez vurulduğu ve durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Nice kentindeki saldırıyı “İslamcı terör” olarak nitelendirdi.

Türkiye Dışişleri’nden Kınama Açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Lyon şehrinde Ortodoks Kilisesi Başpiskoposuna gerçekleştirilen silahlı saldırı hakkında yazılı bir açıklama yaptı. 

Açıklamada:

“Fransa’nın Lyon şehrinde bu kez bir Ortodoks din adamına yapılan silahlı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda ağır yaralanan din adamının bir an önce sağlığına kavuşmasını ve bu tür saldırıların son bulmasını temenni ediyoruz. Terörün her türlüsüyle yıllardır mücadele eden bir ülke olarak, Fransız halkına ve Fransa’da yaşayan Ortodoks cemaatine geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, teröre karşı dayanışma içinde olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.” denildi.

2 Camiye Saldırı

Öte yandan Fransa’nın başkenti Paris’in güneydoğusunda bulunan Türk camiisine bir kişinin benzin dökerek yakmaya çalıştığı öğrenildi.

Milli Görüş Genel Sekreteri Fatih Sarıkır’ın yaptığı açıklamada, yangının camiye çok hasar vermeden söndürüldüğü ve cami yetkililerinin polise giderek şikayetçi olduğunu aktardı. 

Paris’te geçtiğimiz hafta 6 aylık süre ile idari kapatma kararı alınan Pantin Camisi’nin ise duvarlarına provokatif yazı yazıldığı öğrenildi.

Polis, cami duvarına terörle alakalı, İslam’ı aşağılayan ve Charlie Hebdo dergisi ile ilgili provokatif yazılar yazıldığını ve iki gencin gözaltına alındığını açıkladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.