“Geri Adım Atmayacağız”

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Suudi Arabistan ve Kanada arasında gerilime neden olan diplomatik kriz konusunda özür dilemeyeceklerini söyledi.

Kanada’nın Montreal kentinde katıldığı bir etkinlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Suudi Arabistan ile diplomatik görüşmelerin devam edeceğini belirtti. Buna karşın Suudi Arabistan’ın geçen hafta birkaç sosyal aktivisti tutuklamasıyla ilgili olarak Kanada adına yapılan eleştirilerden geri adım atmayacaklarını vurguladı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmek için doğrudan Suudi Arabistan hükümetiyle bağlantı kurduklarını kaydeden Trudeau, Kanada’nın özür dilemesi ya da paylaşımlardaki insan hakları ile ilgili eleştirileri geri çekmesinin görüşme masasında olmadığına dikkat çekti.

Trudeau konuşmasında şunları aktardı:

“Bakan Freeland’in söylediği ve bizim de tekrarlayacağımız gibi Kanada her zaman özel ve kamusal alanda insan haklarıyla ilgili güçlü ve açık bir şekilde konuşmaya devam edecektir. Kanada’nın hedefi Suudi Arabistan ile kötü ilişkilere sahip olmak değildir. Suudi Arabistan ile sağlam ilişkilere sahip olmak istiyoruz. Suudi Arabistan, dünyada belirli bir önemi olan ve insan hakları onusunda ilerleme kaydeden bir ülke ancak biz de dünyanın her yerinde var olan zorlukların altını çizmeye devam edeceğiz.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.