Getir, n11’e Resmen Ortak Oldu

Online market alışverişi Getir, n11 ile resmen ortak olduğunu ilan etti.

2015 yılında faaliyete geçen ve online market alışverişi kapsamında ihtiyaç duyulan ürünleri 10 dakika gibi kısa bir süre içinde teslim etme konsepti ile çalışan Getir, şu sıralar e-ticaret platformu n11’in hisselerini satın almasıyla gündemde. Ağustos ayından itibaren süren görüşmeler bugün resmiyete döküldü. 

Bitaksi ve Getir şirketlerin kurucusu Nazım Salur, geçtiğimiz saatlerde kişisel Twitter hesabı üzerinden popüler e-ticaret platformu n11’in hisselerinin satın alma işleminin tamamlandığına işaret eden imalı bir paylaşım yapmıştı. İş insanı, belirli aralıklarla ”n” ve ”11” ibarelerini paylaşarak sinyali vermişti.

Bilindiği üzere şirket, bir süre önce sermaye artırımı yoluyla Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim AŞ’de (n11.com) hissedar olmak üzere Rekabet Kurumu’na başvurmuştu. Bunun üzerine Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı;

“Getir Perakende Lojistik AŞ’nin, Doğuş Planet Elektronik Ticaret ve Bilişim Hizmetleri AŞ (n11.com) hisselerinin belirli bir kısmını sermaye artırımı yoluyla Doğuş Holding AŞ ve SK Planet Co., Ltd.’den devralması işlemine izin verildi.”

Süreci şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşan Getir’in kurucusu Nazım Salur, n11’e ortak olduklarını ve birlikte e-ticareti hızlandıracaklarını duyurdu. Bu doğrultuda Rekabet Kurumu’nun onayının ardından anlaşmayı resmiyete döken Getir, n11’e ortak olmalarının yanı sıra şirketin yönetiminde de kontrol sahibi olacak.

İşte satın alma işleminin tamamlanmasının ardından yapılan resmi açıklama;

“Hem yurt içinde hem de yurt dışında hızlı büyümesini sürdüren Getir, geçtiğimiz yılın ağustos ayında n11 için ortaklık görüşmelerini başlatmıştı. Geçtiğimiz haftalarda ise Rekabet Kurumu, n11 hisselerinin bir kısmının sermaye artırımıyla satın alınması işlemine onay verdi.

Mart 2013’te Doğuş Holding A.Ş. ile Güney Kore’nin en büyük gruplarından SK Planet Co. Ltd. ortaklığında kurulan n11’de mevcut ortaklar şirkette kalmaya devam ederken, Getir şirketin yönetim kontrolünden de sorumlu olacak.

20 milyondan fazla ürün ve 270 binden fazla kayıtlı iş ortağını 23 milyondan fazla kullanıcıyla buluşturan n11’e yapılan yatırım, Getir’in şimdiye kadar Türkiye’de hayata geçirdiği en büyük satın alma yatırımı oldu.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.