Göçmenler Beklemeye Devam Ediyor

Orta Amerika ülkelerinden yola çıkarak ABD sınırına gelen göçmenlerin sayısı 9 bine ulaştı.

Tijuana Belediye Başkanı Juan Manuel Gastelum, ABD’ye geçmek için Tijuana kentine gelen göçmen sayısının 9 bine ulaştığını, 2 bin göçmenin daha gelmesini beklediğini belirtti.

Gastelum, kentte bu kadar kişi için yeterli altyapı ve olanaklara sahip olmadıklarını, göçmenlerin ilaç ve yiyecek ihtiyaçlarını karşılayamayacaklarını, hükümetin yardımının gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkeye girmesini kesinlikle istemediği Meksika-ABD sınırına dayanan göçmenlerin ülkeye kaçak olarak girme çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

Meksika hükümeti, sınırda meydana gelen 25 Kasım’da meydana gelen biber gazlı müdahale ile bastırılan olayların araştırılması istenmişti.

Meksika’nın ABD sınırındaki Tijuana’ya geçen hafta ulaşan Orta Amerikalı göçmenlerden bir grup göstericinin, iltica başvurularının yavaş yapılması nedeniyle düzenledikleri gösteri sırasında iki ülke arasındaki duvarı geçmeye kalkışması sonucu bölgedeki sınır kapısı iki yönlü olarak geçişlere kapatılmıştı.

Trump yaptığı son açıklamada, sığınma başvurusunun hem uluslararası hem de ulusal yasalar tarafından korunan bir süreç olmasına rağmen, “Burada bulunan hiç kimse ülkemize yasal olarak gelmediği sürece giremeyecek” çıkışını yapmıştı.

ABD’li gümrük yetkilileri günde en fazla 100 göçmenin başvurusunu işleme koyduğu için grubun kentte aylarca bekleyebileceği tahmin ediliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.