Google; “Android Cihazlar Etkilenmeyecek”

Google’ın Rekabet Kurumu nedeniyle Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modellerine lisans desteğini veremeyeceği yönündeki iddialara açıklama geldi.

Türkiye Rekabet Kurumu’nun “haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle” Google’a ceza kesmesi üzerine Google, Türkiy’deki iş ortaklarına mektup göndermişti. İddialara göre mektupta 12 Aralık itibariyle Android işletim sistemine sahip cihazların, Android işletim sistemi lisansını iptal ettiğini yazmıştı.

Google, konuyla ilgili basın açıklaması yaparak, verilen karar ile uyumlu hareket edebilmek adına Türkiye’deki iş ortaklarını uyardığını kabul etti.

Şirket, tüketicilerin Android cihazlar almaya devam edebileceğini ve Google’ın diğer ürün ve servislerinin yaşanan durumdan etkilenmeyeceğini açıkladı.

Google’ın açıklama metni şu şekilde;

“Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye’deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye’de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik.

Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Rekabet Kurumu, 2018 yılında şirkete 93 milyon lira idari para cezası kesmişti. Rekabet kurumu, 7 Kasım’da verdiği kararda Google’ın mobil işletim sistemi, uygulama ve hizmetler alanındaki uygulamalarının ve şirketin mobil cihaz üreticiyle yaptığı sözleşmelerin Rekabet Kanunu’na aykırı olduğunu açıklamıştı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.