Google’dan Huawei Kararı

Android İşletim Sistemi’nin geliştiricisi Google ile Çinli telekomünikasyon devi Huawei birliği arasında kritik bir gelişme yaşandı.

Google, ABD’nin kara listeye aldığı Huawei ile, Google’ın ABD’nin yeni ticaret kuralları nedeniyle Huawei ile bazı ilişkilerini askıya aldı.

The Guardian’ın yaptığı habere göre, Google şirketinden yapılan açıklamada ABD Başkanı Trump’ın emirlerini yerine getirdiği bildirildi.

Öte yandan, Huawei cihazlarından “Google Play” hizmetine erişilebileceği ancak Çin dışındaki Huawei akıllı telefonlarda Google Play Store, Haritalar ve Gmail gibi önemli uygulamalara erişimin engelleneceği belirtildi.

Huawei’den konu ile ilgili şu şekilde açıklama yapıldı;

“Huawei Android’in dünyadaki gelişimine ve büyümesine önemli katkılarda bulunmuştur. Android’in en önemli küresel iş ortaklarından biri olarak hem kullanıcılara hem de sektöre fayda sağlayan bir ekosistem geliştirmek için açık kaynaklı platformlarıyla yakın bir şekilde çalışmaktadır. HUAWEI, tüm dünyada bugüne kadar satılan ve halihazırda stokta bulunan tüm HUAWEI ve Honor akıllı telefon ve tablet ürünleri için kullanıcılarına güvenlik güncellemeleri ve satış sonrası hizmetler sunmaya devam edecektir. Dünya çapında tüm kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak amacıyla güvenli ve sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya devam edeceğiz.”

Google’ın bu kararı onaylanması durumunda, her ne kadar Android’in piyasadaki hakimiyeti söz konusu olsa da, 11 yıllık tarihinde ilk kez pazar payında kayıp yaşamış olacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.