Göreve Başlama ve Tanıma Komitesi, Biden’a Karşı Oy Verdi – Çok Fazla Soru İşareti

Demokratik Başkan adayı Joe Biden, solda ve Başkan Donald Trump. (Getty Images)

Açılış Törenleri Ortak Kongre Komitesi’ndeki Cumhuriyetçiler, 8 Aralık Salı günü Joe Biden‘ı gelecek dönem başkanı olarak tanımadılar ve ret oyu vererek başkanlığına onay vermediler. Oylama, Kongre Binası’nda kapalı kapılar ardında yapıldı.

Panelde, Meclis ve Senato’dan üç Cumhuriyetçi ve üç Demokrat yer alıyor. Görevleri ise, Kongre sahasında başkanlık törenini planlamak.

Cumhuriyetçiler, hala devam eden bir sürecin olduğunu ve incelenmesi gereken seçim süreçleri olduğu için böyle karar  verdiklerini söylediler.

Cumhuriyetçi Senatör (temsilci) Roy Blunt, “Seçim sürecini önceden tahmin etmek ve kimin göreve başlayacağına dair fikir yürütmek ve ilgili beyanlarda bulunmak Ortak Kongre Açılış Töreni Komitesi’nin işi değil,” dedi.

Seçim Kongresi 14 Aralık’ta yapılacak başkanlık seçimleri için toplanacak. Kararın reddedilmesinin ardından Senatör Steny Hoyer (Dem.) Cumhuriyetçilerin tutumunu eleştirdiği bir açıklama yaptı:

Hoyer, Joe Biden’ın tanınmadığını doğrulayacak bir şekilde medyaya, “Cumhuriyetçilerin seçim sonucunu kabul etmemeleri şaşırtıcı. Onlar Joe Biden ve Kamala Harris’i bir sonraki başkanımız ve başkan yardımcısı olarak tanımayı ret ediyorlar,” dedi.

Biden, çoktan seçim zaferini ilan etti, görevdeki Başkan Donald Trump ve diğer Cumhuriyetçiler ise, mahkemede seçim sonuçlarına itiraz ediyor.

Açılış Komitesinin Başkan Onaylama Töreninde Az Sayıda Seyirci

Komite, Covid-19 salgını nedeniyle başkanın göreve başlama ve onaylama töreninin sınırlı bir seyirci kitlesiyle yapılmasını istedi.

Reddedilen karar metninde, halkın “Biden Başkanlık Açılış Komitesi ve halk sağlığı uzmanları ile koordineli olarak,” bilgilendirilmesinin gerektiği ve komitenin “bu güç değişikliği ile ilgili izlemede,” kalacağı vurgulandı.

Oylama, Yüksek Mahkeme’nin Pennsylvania seçim sonuçlarını geçersiz kılmak için tasarlanmış bir davayı reddetmesiyle aynı gün gerçekleşti.

Bu arada Teksas eyaleti, Yüksek Mahkeme’ye Pennsylvania, Georgia, Michigan ve Wisconsin aleyhine dava açtı. Teksas, dört eyaletin de seçim yasalarını değiştirerek ve farklı eyaletlerdeki seçmenlere eşit olmayan muamele ederek, ciddi seçim usulsüzlüklerine izin vermekle ve böylece Anayasayı ihlal etmekle suçladı.

Haber: Von Nancy McDonnell, Epoch Times Almanca

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

*Orjinal makale: Epoch Times

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.