Gram Altında Tarihi Rekor Kırıldı

Fed faiz kararının ardından gram altında tarihi rekor kırıldı.

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan artırarak 16 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,50-4,75 aralığına yükseltti. Fed’den yapılan açıklamada, faiz oranının artırılması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. Kararın ardından gram altın gece saatlerinde tarihi rekor kırdı.

Gram altın sabah saatlerinde 1181 TL seviyesinde işlem gördü. En yüksek seviyesi ise 1184 TL oldu.

IKON Menkul tarafından yapılan altın analizinde şu ifadelere yer verildi: “ABD 10 yıllık tahvil faizinin zayıf kalmaya devam etmesi ve dolar endeksinin de zayıflamasıyla birlikte sarı metalde dün FED toplantısı sonrası tepkiler gördük.


Ortalama üzerinde yükseliş sürüyor ve Asya seansı itibarıyle 1950 dolar seviyelerinde. 1895 dolar seviyesi aşağı yönde kırılmadığı sürece sarı metalde yükseliş eğiliminin adım adım sürmesi öngörülebilir. 1895 dolar seviyesinin kırılması, yükseliş trendinin bir süre durmasına sebep olabilir.”

BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Fed beklentiler dahilinde faiz artırdı. Piyasanın beklentisi de bu yöndeydi zaten. Ons altında bir hareket başladı gibi gözüküyor. Euro/dolar paritesinin 1.10’un üzerine çıkması piyasada morallerin yerine geldiği bir durumu ortaya koyuyor.

Teknik olarak aylık bazda 1921 doların üzerinde kapatmıştık. Burada 1935 dolar seviyesinin geçilmesi durumunda 1970 ve 2000 dolara doğru hareketler görme ihtimalimiz var.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.