Güneş Kremleri Kullanılmalı mı?

Uzmanlar yaz aylarında önem verilerek kullanılan güneşten koruyucu kremlerin kış aylarında da kullanılması gerektiğini belirtiyorlar. Cilt sağlığı ve cildin yaşlanmasını yavaşlatmak açısından güneşten koruyucu kremlerin son derece önemli olduğunu belirten uzmanlar koruyucu kremler kullanıldığı taktirde kırışıklıkların daha geç oluşacağını, cilt için yaşlanmayı önleyici kremler yerine güneşin zararlı ışınlarından koruyan koruma faktörlü kremlerin tercih edilmesinin daha faydalı olacağına işaret ediyorlar.

Çünkü yüksek faktörlü güneş kremleri, vücudunuzu ısıtan ama ona zarar vermeyen enfraruj ışınlardan yararlanmanızı sağlar.

Ayrıca güneş ışınları sadece yaz aylarında değil kış aylarında da zararlı ışınları yolluyor. Dolayısıyla direk güneş ışınına maruz kalınmasa da, buluttan dahi geçen ışınlardan korunabilmek için kış aylarında da koruyucu kremlerin düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Ancak..

Her ne kadar güneşten koruyucu kremlerin güneşin zararlı ışınlarına maruz kalınmasını önlediği iddia edilse de, Amerika’da yapılan istatistikler sonucunda, Amerikalıların cilt kanserine, güneş ışınlarının yoğun olduğu tropik bölgelere oranla daha fazla yakalandığı sonucuyla karşılaşınca bilim adamları araştırmaya başlamışlar ve sonuçta koruyucu kremlerin kullanımının zararlı olduğu, güneş ışığının vitamin D elde etmemizde ve Melanin denilen maddenin oluşumuna yardım ederek bizim kansere karşı doğal korumamız olduğu ortaya çıkmış. Güneş kremi kullandığımız taktirde bu maddenin oluşumu engelleniyor ve korumasız kalan cilt kansere daha yatkın hale geliyor. Ayrıca güneş kremlerindeki maddeler östrojen gibi davranarak tümörlerin büyümesine ve kanser hücrelerinin yayılmasına sebep oluyor.

Bu durumda belki de sadece direk güneşte uzun süre maruz kalınacak durumlarda koruyucu kremlerin kullanılması en doğru davranış olabilir. Karar sizin..

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.