Hamile Annelerde Yetersiz D Vitamini, Çocuklarında Dil Bozukluğuna Neden Oluyor

Dil Bozukluğunun Sebebi Hamilelikteki D vitamini Eksikliği

Araştırmacılar, yetersiz D vitamin seviyesi olan annelerin çocuklarının dil bozukluğu çektiklerini ortaya çıkardılar. (Photos.com)

Avusturalya’daki Telethon Çocuk Sağlığı Araştırma Enstitüsü’nde yapılan son araştırmada, hamile annelerin D vitamin yetersizliği ile çocuklarının dil bozukluğu arasında bir bağlantı bulundu.

Çalışmada 18 haftalık hamile olan anne adaylarının D vitamin seviyeleri ve doğan çocukları 17 yaşına gelene kadar incelendi.

Sonuçlar, hamileliği sırasında yetersiz D vitamini alan annelerin çocuklarının, yeterli derecede D vitamin alan annelerin çocuklarına göre 2 kat daha fazla dil bozukluğu çektiklerini gösterdi.

Baş yazar Andrew Whitehouse, yapılan basın açıklamasında, son 20 yılda annelerin D vitamin seviyelerinin oldukça düştüğünü belirtti.

2009 yılında Nöröloji , Nöroşirurji ve Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan, uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmada, yetişkinlerdeki yetersiz D vitamininin, beyinin bilgileri almakta daha yavaş hareket etmesine neden olduğunu göstermişti.

Önceki araştırma, D vitamininin beyinin işlevlerine etkisi ile ilgiliyken, annelerin D vitamin seviyeleriyle çocuklarının gelişimi arasındaki ilişkiyi en geniş çapta gösteren araştırma ise son yapılan araştırma.

Whitehouse yaptığı basın açıklamasında, annelerin doğacak çocuklarında dil bozukluğu risklerini azaltmaları için besin takviyeleri alabileceklerini söylüyor. Ayrıca, D vitamininin beyin üzerindeki etkilerini daha iyi anlayabilmemiz için diğer araştırmacıların da benzer sonuçlar içeren çalışmalar üretmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

Çalışma bulguları Pediatri dergisinde yayınlandı.

Orjinal ingilizce metin

İlgili Haberler:

Bebekler Kelimeleri Öğrenmeden Önce Grameri Anlayabiliyorlar

Yapılan bir Araştırmaya göre, 4 yaşındaki Çocuklar İronik Konuşmaları Anlayabiliyorlar

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.