Güney Kore “Düşman” İfadesini Kaldırdı

Güney Kore Savunma Bakanlığı’ndan tarafından yayınlanan ve “Beyaz Rapor” olarak da bilinen savunma raporunda, Kuzey Kore yönetimine ve ordusuna yönelik “düşman” ifadesini kaldırdı.

Güney Kore’de 2 yıl önce yayımlanan savunma raporunda, “Kuzey’in kitle imha silahları, güvenliğimiz için büyük tehdit oluşturuyor. Bu tehditler devam ettiği sürece, Kuzey Kore rejimi ve ordusu düşmanımızdır.” ifadeleri kullanıldı.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen yıl 27 Nisan’da iki ülke sınırındaki Panmunjom ateşkes köyünde bir araya gelmişti. Zirve sonunda, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması ve mevcut ateşkesin kalıcı barış anlaşmasına dönüştürülmesi için görüşmelere başlama konusunda anlaşmaya varıldığı duyurulmuştu.

Eylül ayında da tekrar bir araya gelinmiş, barış için anlaşmaya varılmıştı. Yayımladıkları ortak bildiride ABD’nin gerekli adımları atması halinde Kuzey Kore’nin yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması konusunda daha fazla adım atacağı vurgulanmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.