Güney Kore’den Sadakat Çağrısı

Güney Kore, iki ülke arasındaki gerilimin tırmanması üzerine Kuzey Kore’ye “barış anlaşmalarına” sadık kalma çağrısında bulundu.

Güney Kore’nin basın haberlerine göre,  Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışmanı Chung Eui-yong, Kuzey Kore’nin askeri harekatta bulunma tehdidi üzerine askeri ve sivil yetkililerle acil güvenlik toplantısı yaptı.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, iki ülkenin taraflar arasında varılan anlaşmalara sadık kalması gerektiğini belirten bir yazılı açıklama yaptı.

Savunma Bakanlığı’ndan gelen bildirim ise, Kuzey Kore ordusunun yakından takip edildiği ve askeri seçeneklere hazır oldukları şeklinde oldu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo Jong, Güney Kore’ye görevlendirildiğini bildirerek Seul yönetimini askeri harekat ile tehdit etmişti.

Yaşanan Krizin Nedeni

Pyongyang yönetimi 9 Haziran’da, Güney Kore ile tüm sınır ötesi iletişim hatlarını keseceğini duyurmuştu.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı, Kuzey Kore’ye broşür balonları gönderen gruplar hakkında polise şikayette bulunacağını belirtmişti.

Güney Kore’de,  yıllardır aktivistlerin başvurduğu bir yöntem olan Kuzey sınırında balonla broşür atma olayını Kuzey Kore, kendisine yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor.

Kim Yo Jong, 4 Haziran’da, broşürlerin yer aldığı balonları uçuran ilticacılar için “ana vatanlarına ihanet eden alçaklar ve melez köpekler” ifadesini kullanarak, “Güney Koreli yetkililer, birtakım mazeretler sunarken bu durumun devam etmesine izin vermeyi sürdürürse ağır bir bedel ödemek zorunda kalacaktır.” ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.