Hakkari’de Sıcak Saatler Yaşanıyor

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nin Kuzey Irak Sınırı’nda  dün başlayan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ‘Sonbahar Temizliği’ adını verdikleri operasyonda 2 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı ve 13 terörist öldürüldü.

Dün başlayan ve Hakkari Jandarma Taburu’ndan çıkan ve mayına dayanıklı ‘‘kirpi’’ ve‘‘kobra’’ adı verilen ve frekans karıştırıcı Jammerlar eşliğinde sevk edilen askerler ile Irak sınırındaki Kazan Vadisi ve Kavuşat Bölgesi arasında operasyon başlatılmıştı.

Sabah saatlerinde sıcak çatışmalar yaşandığı kaydedildi. Hakkari Valiliği’nden yapılan açıklamaya göre çatışmalarda 2 asker şehit olurken, 3 asker yaralandı.  13 terörist öldürüldü.

Çukurca ve Hakkari’deki askeri birliklerden havalanan helikopterlerin bölgeye jandarma özel harekat ekipleri indirdiği kaydedildi. İnsansız hava araçlarından alınan görüntüler doğrultusunda Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16’ların belli hedefleri bombaladığı bildirildi. Bölgede hava destekli operasyonlar devam ediyor.

Çukurca’daki askeri hareketlilik devam ederken, aynı saatlerde Şemdinli İlçesi’nin Derecik Beldesi’nde bulunan Umur Karakolu’nun üs bölgesinde PKK’lılar tarafından havanlı saldırı düzenlendi. Saldırının Irak topraklarından yapıldığı ve askerlerin de anında karşılık verdiği öğrenildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

Sabah saatlerinde Irak sınırında bulunan Şemdinli İlçesi’nin Derecik Beldesi’nde bulunan Derecik 2. Hudut Tabur Komutanlığı’na, Balkaya Dağları’ndan bir grup PKK’lı tarafından havan topu ile saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı kaydedildi.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.