HDP Ve YSP Sandığa Gidecek

Kaynak:HDP Twitter

HDP ve YSP 28 Mayıs’taki Seçime Dair Ortak Tutum Açıklaması Yaptı

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile Yeşil Sol Parti Eş Sözcüleri Çiğdem Kılıçgün ve İbrahim Akın basın açıklaması yaptı. 24 Mayıs’ta Mardin’de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin ve Yeşil Sol Parti’nin seçimlerde Millet İttifakı’nı veya CHP’yi değil demokrasiyi desteklediklerini belirtti. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve (YSP)Yeşil Sol Parti , Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında imzalanan protokol sonrası durum değerlendirmesi yaptı. İki parti bugün de HDP Genel Merkezi’nde Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna ilişkin kararını açıkladı.


İlk turda Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen HDP ikinci turdada bir değişiklik olmayacağını açıkladı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan “Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir. 28 Mayıs’ta umudumuzu büyütüyoruz. Bizler inanıyoruz sizler de inanın. Sandığa eksiksiz gideceğiz” ifadesini kullandı. Buldan ”Erdoğan bizler açısından asla bir seçenek değildir ve tek seçenek onu ve temsil ettiği iktidarı değiştirmektir. O nedenle bir kez daha belirtiyoruz ki; Kürt halkının ve bir bütün olarak Türkiye toplumunun demokrasi, hukuk, adalet, eşitlik ve özgürlük beklentisi ve özlemini, demokratik sandık iradesini tanımak son derece önemli ve bizler için öncelliklidir. 28 Mayıs’ta milyonlarla birlikte başarabileceğimize, tarihin akışını hep birlikte demokratik değişim yönünde çevirebileceğimize dair umudu büyütüyoruz.” ifadelerini kullandı.


Yeşil Sol Parti Eş Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar ise “14 Mayıs’ta yarım bıraktığımız işi 28 Mayıs’ta tamamlayacağız. Biz buradayız ve değiştirme konusunda kararlıyız, siyaseten ortaya koyduğumuz tutumda herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Oyumuz yine demokrasiden dönüşümden ve değişimden yana” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da şunları söyledi: “28 Mayıs seçimleri bir referandum niteliğindedir. Bu gelişmelerin bir kısmının ortamı bulandırmak ve halkların sandığa gitme isteğini kösteklemek amacına dönük olduğunun farkındayız. Tuzaklar kuruluyor, bunları da görüyoruz ama bizler demokratik dönüşüm, adalet, refah ve özgürlük hedefimizden vazgeçmiyoruz. O nedenle tercihimizi saray rejimini değiştirme konusunda ortaya koymuştuk, aynı kararlılıkla bu politikamızı sürdürüyoruz. Halklarımıza da özellikle birinci turda sandığa gitmeyen yurttaşlarımıza da açık çağrımızdır, sandığa gidelim, sandıkları koruyalım, irademize sandıklarda sahip çıkalım.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HDP Twitter hesabı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.