Hollanda’da En Başarılı Kişi Ödülü Bir Türkün Oldu

(Getty Images/Enrico FianchiniI)

Hollanda’da, her yıl kamu alanında çalışan başarılı kişilere verilen “De Gerbrandyprijs” ödülünü bu sene Songül Akkaya kazandı.

Başkent Amsterdam’da düzenlenen törende, ödülünü Kuzey Hollanda Eyalet Vali Yardımcısı Jan van Run’ın elinden alan Akkaya, başta bakanlıklar, belediye ve eyalet yönetimleri olmak üzere çeşitli kamu kurumlarına asayiş konusunda danışmanlık hizmeti veriyor.

Jan yan Run Songul Akkayanın bu ödülü kazanmasının gurur verici bir olay olduğunu söyledi.

Politikayla da ilgilenen Akkaya, İkinci Dünya Savaşı sırasında başbakanlık görevini üstlenen Pieter Sjoerds Gerbrandy’nin adını taşıyan bu ödülü alan ilk yabancı kökenli oldu.

Akkaya, Hollanda genelinde 2007’den bu yana kamu alanında başarılı çalışmalara imza atan kişilere verilen bu ödülü almanın zorluğuna dikkati çekerek, ödülü alan ilk Türk ve yabancı kökenli olmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Ülkenin farklı bölgelerinden aday gösterilen yaklaşık 30 kişi arasından birinci seçildiğini aktaran Akkaya, siyasi çalışmalarının da bu ödülü almasında rol oynadığını, gösterilen ilgiye layık olmaya çalışacağını ifade etti.

 

Yoruma kapalı.