Hong Kong’tan ABD’ye Tepki

Fotoğraf; Wikimedia Commons

ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin Ulusal Halk Kongresi’nde kabul edilen Ulusal Güvenlik Yasası ile ilgili yaptığı açıklamaya Hong Kong’tan sert tepki geldi.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde Pekin yönetiminin onayladığı Ulusal Güvenlik Yasası’nın Hong Kong’un 1984’te imzalanan Sino-İngiliz Ortak Deklarasyonu ile edindiği idari özerkliği ve özgürlüklerine zarar verdiği yorumunda bulunmuştu.

Bunun üzerine Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti sözcülüğünden yapılan açıklamada,  “Hong Kong, Çin’in vazgeçilmez bir parçasıdır. Çin’in kendi bölgesini, ayrılıkçılardan, terörden ve anarşiden koruma hakkı olmadığına yönelik herhangi bir önerme, dikkatlice incelenmemiştir, çifte standartları ve iki yüzlülüğü çağrıştırır.” denildi.

Trump, “Çin’in son adımları göstermiştir ki Hong Kong artık yeterince otonom bir bölge değildir. Çin, ‘iki sistem, tek ülke’ formülünü, ‘tek ülke tek sistem’ olarak değiştirdi. Bu nedenle de yönetimime Hong Kong’a verilen politika ayrıcalıklarını kaldırılması talimatı veriyorum.” şeklinde konuşmuştu.

Olayların ekonomiye etkisi

Trump’ın açıklamasında Çin’in yapması beklendiği sert yaptırımları açıkça belirlemediğini belirtmesinin ardından Asya hisseleri yükseldi, dolar ise kendini aşağıya çekti.

Yatırımcılar, ABD’de yaşanan protestoların enfeksiyon oranlarına hız kazandırıp ekonomik toparlanmayı olumsuz etkileyebileceğinden endişe duyulduğunu belirtiyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.