Hua MuLan; Cesur Kadın Savaşçı

Mulan, ‘cesur kadın savaşçı' (Resimleyen: SM Yang/Epoch Times)
Mulan, ‘cesur kadın savaşçı’ (Resimleyen: SM Yang/Epoch Times)

Hua Mulan, Kuzey ve Güney Hanedanlıklarında doğan eski Çin’de efsanevi bir figürdür. Onun hikayesi aslında Hanedanlıklar döneminde bir halk türküsünde anlatılır ancak resmi Çin tarihindeki tarihçiler tarafından kaydedilmemiştir. “Mulan’ın Balladı” adlı türkü onun kahramanlık hikayesini binlerce yıl yaşatmıştır.

“Mulan’ın Balladı” Mulan’ın efsanevi hikayesini çok net ve özlü bir şekilde anlatıyor. Ballad’da¹ yaşlı babası savaşa katılması için bir emir alınca Mulan’ın babasının yerine orduya katılmaya karar verdiğini anlatıyor. Eski Çin’de, ordular sadece erkeklerden oluşuyordu, bu yüzden Mulan bir erkek kılığında savaşa katıldı. Uzun yıllar boyunca, hiç kimse onun gerçek cinsiyetini öğrenmeden askeri hayatını sürdürdü.

Sayısız savaşlarda cesurca savaştı ve birçok ödül aldı. Askerliği bittiğinde, imparator ödül olarak ona sarayda yüksek rütbeli bir görev vermek istedi. Ancak, o aldığı tüm ödüllerden feragat etti ve bunun yerine normal bir sivil vatandaş olarak memleketine dönmek üzere izin istedi. Nihayet evine döndü ve ailesi ile mutluluk içinde bir araya geldi. Ardından en dramatik sahne gerçekleşti. Mulan tekrar bayan giysilerini giyip, eve dönüşünde ona eşlik eden askerlerin önüne çıktığında herkes şok oldu ve işte o an Mulan’ın aslında bir kız olduğunu fark ettiler.

Askeri övgüye ulaşmak ve terfi almak umuduyla savaşlara katılan birçok insanın aksine Mulan, oldukça basit bir nedenden dolayı orduya katılmıştı. O sadece orduda babasının görevini yerine getirmek, anne ve babasına karşı görevini bir evlada yakışır şekilde yerine getirmek ve küçük kardeşine bakmayı umuyordu.

Mulan’ın saf iyilik, anne-babaya saygılı, cesur, sıkıntılara dayanıklı, şöhret ve serveti hafife alan karakteri, onun geleneksel kültürde seçkin bir kadın yaptı ve onun efsanesi nesiller boyunca aktarıldı.

Not:

“Ballad”: Balad veya ballad, şiirin, müziğe uyarlanmış halidir. Bu müzik türü, tamamen efsaneler hakkında veya önemli olaylar hakkında olabileceği gibi, aşk veya sevgiyi konu alan bir şiir de olabilir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.