İBB Başkanı İmamoğlu İlk Mesaiye Başladı

Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Saraçhane’deki İBB Başkanlık Sarayı’nda gazetecilerin karşısına geçti.

İmamoğlu sabah katıldığı televizyon programının ardından dün İl Seçim Kurulu’ndan mazbata töreni sırasında çıkan arbedede cam kesiğiyle yaralanan ve ameliyat olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’yı hastanede ziyaret etti.  Hastane personelleri ve vatandaşlar bol bol fotoğraf çektirdi. Bir vatandaşın ”Ben de oyumu verdim, bir fotoğraf hakkım” sözleri üzerine İmamoğlu ”Oy vermesen de isteyebilirsin” dedi. 

Hastane ziyaretinin ardından İBB Başkanlık Sarayı’na gelen İmamoğlu, “Bütün çalışma arkadaşlarımla, İBB çalışanlarımızla, kadromuzla Bismillah diyoruz” sözleri ile başladı. “İnşallah güzel hizmetlerimize başlayacağız çok işimiz var, İstanbul’un bir çok konusu var” dedi.

İmamoğlu “Bizim için bu kurumun uzun süreli hafızası çok önemli. İçine siyaset katmadan bu kentin insanına fayda verecek hangi bilgi ve becerileri varsa biz ona talibiz. Farklı bir anlayışla başlangıç yapacağız. Bizden olanlar bizden olmayanlar gibi bir anlayışın bittiği gündür bugün. 16 milyon insana, ülkemize, milletimize, kişisel hiçbir beklentiye ya da kişiye hizmet anlayışıyla hiç kimse bizden talimat almayacak. Bizden alacakları talimat İstanbullunun lehine çıkarına olacak” dedi.


“Cumhurbaşkanı İstanbul’a geldiğinde karşılayacak mısınız?” sorusuna “Sorumluluğum neyi gerektiriyorsa onu yaparım. Yani devlet protokolü devlet sorumluluğu neyi gerektiriyorsa onu yaparım. Bundan yana kimsenin şüphesi olmasın. Biz normalleşmenin kucaklaşmanın yanındayız. El sıkmaya fırsatımız varsa elini sıkarız. El sıkmadan daha fazla fırsat varsa kucaklaşırız daha da fırsat varsa konuşuruz uzlaşırız. Fırsat yaratma konusunda kabiliyetime güveniyorum” dedi.


Cumhurbaşkanı’nı İBB’ye davet edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de “Kesinlikle davet edeceğim. Bu ülkenin her makamı her kişisi buraya davet edilmelidir. Bizden kimse partizan dil beklemesin. Tam aksine bu ülkeyi ve bu şehri barıştırmaya geliyoruz. Bu şehirde barışı lafla yapamazsınız uygulama ile yaparsınız” şeklinde konuştu.


İmamoğlu soru üzerine bir önceki geceyi nasıl geçirdiğini de şöyle anlattı:“Elbette heyecanım var ama heyecanım aklımın önüne geçmez. Mesuliyetimin farkındayım dolayısıyla dün gece çocuklarımla kucaklaştım. Eşimle annemle babamla. Yine onların duasını hem desteğini aldım. Çocuklarımın direkt İstanbul ile ilgili yapacaklarımla ilgili bana soru sormaları işimin ne kadar zor olduğunu gösterdi. Ortanca oğlum ‘bu binayı ne zaman kütüphane yapacaksın’ diye sordu. Büyük oğlum öğrenci indirimin sordu otobüslerle ilgili. Kızım sadece beni öpmekle yetindi. Onun bir isteği yok şimdilik.”


Hafta sonu Saraçhane’de düzenlenecek kutlama etkinliği ile ilgili de İmamoğlu “Bu bir miting değil. Miting evrensel kavramıyla aynı anlama geliyor ama bizde başka anlamlar yüklenebilir. Bu bir buluşma hani burada bismillah dedik orada da bir başlangıç buluşması… Dolayısıyla bir karnaval gibi de eğlenceli bir gün gibi de düşünebilirsiniz. İstanbul’da yeni bir sürecin yeni bir başlangıcı, ‘her şey çok güzel olacak’ anlayışının başlangıcı kabul edebilirsiniz. Bebeklerimizi çocuklarımızı sağlığı sıhhati olan herkesi gençlerimizi kadınları bu şehrin insanlarını davet ediyorum. Oy veren vermeyen herkesi davet ediyorum. Dolayısıyla böyle bir anlayışla buluşma hazırlayacağız. Ayrıntılar paylaşılacak” yorumunda bulundu.

İmamoğlu, AKP’den kendisini tebrik için arayanların olup olmadığını sorulması üzerine “Şu anda buradaki resmi telefonlardan bir bilgi elde edemedim. Cep telefonuma bakma fırsatım olmadı hakkını yemeyeyim şimdilik bana ulaşan bir bilgi yok” yanıtını verdi.

İmamoğlu, İBB binasında kütüphane yapma ile ilgili vaadiyle ilgili de bunu mutlaka hayata geçireceklerini tasarım çalışmalarının başlayacağını belirtti. İmamoğlu, şeffaf bir yönetim anlayışı içinde olacaklarını kaydederek “Bazılarına göre siyasi iradenin yani meclis iradesinin sizde olmamasını bir zafiyet olarak gösterseler de ben bunu bu ülke ve bu şehir adına demokrasi adına fırsata dönüştürmek istiyorum Tüm şeffaflığımızla vatandaş bizi görsün istiyorum. Milyonlarca insanla bağ kurabilme imkanı varsa bunu neden fırsata çevirmeyelim. Son derece radikal kararlar alacağız demokrasi ve toplumun şeffaflığı hissetmesi adına. Mutlak demokrasi mutlak katılım bu kentte var olacak.” dedi.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.