İdlib’te Şehit Sayısı 8’e Yükseldi

Suriye’nin İdlib kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına Suriye ordusunun yoğun topçu atışı gerçekleştirmesiyle 8 kişi şehit oldu.

Türkiye, Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib bölgesine göç ve krizi önlemek için yoğun askeri sevkiyat gerçekleştirirken, Suriye ordusu gece saatlerinde bölgedeki TSK unsurlarına yoğun topçu atışı düzenledi.

4 asker saldırı esnasında şehit olurken, saldırıda yaralananlardan 1 asker ve 1 sivil yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin bu saldırılara misliye karşılık verildiğini, fırtına obüsleri ve F-16’ların belirlediği noktaların vurulduğunu söyledi.

Erdoğan, “5’i asker 3’ü sivil olmak üzere 8 şehidimiz var”  şeklinde bildiride bulundu.

MSB’den Açıklama

Milli Savunma Bakanlığı(MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden şu şekilde açıklama geldi;

“İdlip’te çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza, bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen Rejim unsurları tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı neticesinde, 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 1’i ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz.”

Saldırıda yaralanan ve şehit düşenler için MSB ikinci bir açıklamada bulundu;

”İdlip’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir. Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.

Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.