İlk Ziyaret Merkel’e

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ilk yurt dışı ziyaretini Almanya’ya gerçekleştirirken, Berlin, Avrupa dostu Macron’un başarısız olmasına izin vermemekte kararlı.

Emmanuel Macron, Fransa Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk yurt dışı ziyaretini bugün Almanya’ya yapıyor. Almanya Başbakanı Merkel ve Macron’un bugün öğleden sonra Berlin’de bir araya gelmesi bekleniyor. Macron’un Avrupa politikaları konusundaki danışmanı Sylvie Goulard, açıklamasında Berlin’de önemli konuların ele alınacağını ve işbirliği konusunda bir yol haritasının masaya yatırılacağını kaydetti. Goulard, “Avrupa Birliği’ni şu an içinde bulunduğu güç durumdan çıkarmaya çalışmak çok zorlu bir görev” diye konuştu.

52 yaşındaki politikacı Goulard’ın başbakanlık ya da önemli bir bakanlık görevine atanması bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un bugün Berlin’e gelmeden yeni Fransa başbakanını ataması öngörülüyor.

Macron’un AB karşıtı, aşırı sağcı Marine Le Pen’e karşı elde ettiği zaferden ötürü rahat bir nefes alan Almanya Başbakanı Merkel’in yeni Cumhurbaşkanı’na görevinde büyük destek vermesi bekleniyor. Berlin, Avrupa dostu Macron’un başarısız olmasına izin vermemekte kararlı. Alman siyasiler, Macron başarısız olursa Le Pen’in hızla iktidar basamaklarını tırmanmasından endişe ediyor.

Almanya Başbakanı Merkel, bundan bir hafta önce “Almanya’nın ihracat fazlasını eleştiren Macron’un AB’de reform yapılmasına dair taleplerini nasıl karşıladığı” yönündeki soruya temkinli bir yanıt vermişti. Almanya Başbakanı, “Şimdi politikasını ilk olarak değiştirmesi gereken ülke Almanya değil” diye konuşmuştu. Ancak Merkel daha sonra Macron’un taleplerine karşı daha açık bir tutum sergilemeye başladı. Almanya Başbakanı, Perşembe günü yaptığı açıklamada bir yatırım programı ile Macron’un taleplerine yönelik ilk adımı atacağını ve Euro Bölgesi’nin daha fazla güçlendirilmesi için yapılan diğer talepler üzerinde de konuşulacağını söyledi. Merkel, bir süredir Euro Bölgesi’ndeki reform yanlısı ülkelere ek bir bütçe ayrılmasını düşündüğünü dile getirdi.

Fransa’nın eski Ekonomi Bakanı Macron, AB içerisinde reformlar yapılmasını talep ediyor. Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı görevi devralırken yaptığı konuşmada “Daha verimli, demokratik ve politik bir Avrupa’ya ihtiyacımız var” diye konuştu. Macron, 19 ülkeden oluşan Euro Bölgesi’nin yeni bir bütçe ve kendi ekonomi bakanına sahip olması gerektiğini savunuyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.