İmamoğlu’ndan Türbe Açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hakkında inceleme başlatılması hakkında, “Bu kadar absürt bir soruşturma başlangıcı, böyle bir sürecin ortaya çıkması kötü. Bu süreci başlatanın sahibi yok” dedi.

Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hakkında Fatih Sultan Mehmed’in eşinin kabrinde elini arkasında bağlayarak gezmesi hakkında başlatılan inceleme hakkında konuşan İmamoğlu, “Yazılı bir savunma verdik. Orada duygularımı belli etmek zorunda kaldım. Bu kadar absürt bir soruşturma başlangıcı, böyle bir sürecin ortaya çıkması kötü. Bu süreci başlatanın sahibi yok” dedi.

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu süreci başlatan akla şunu soruyorum; birini eli arkasında gezerken görürseniz hakaret etti diye başvuru yaparsınız. Bu bir alışkanlıktır. O günde yaptığım o geleneksel tavrımdan dolayı yaptığım yürüyüşten bir anlam çıkarılması, bir soruşturma sürecinin başlatılması müthiş bir başarı.”

HDP belediyesine ziyareti hakkındaki iddiaları da değerlendiren İmamoğlu, “Ben seçilmiş bir belediye başkanını ziyaret ettim. O dönemde kayyumla ilgili fikrimi beyan ettim. Demokrasiye inanan bir insanım. Ben oraya gittiğimde belediye başkanına bir Mustafa Kemal Atatürk portresi hediye ediyorum. Buradan da bir sebep oluşturmak bir acizlik” dedi.

Ne olmuştu?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz yıl İstanbul Valiliği’nin 29 Mayıs’ta düzenlediği “İstanbul’un Fethi’nin 567. Yıldönümü Kutlama Programı” kapsamında, Fatih Camii bahçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Türbesi’ndeki anma törenine katıldı.

İmamoğlu’nun türbe ziyareti sırasında ellerini arkasında bağlamış şekilde yürürken çekilmiş görüntüsünün fotoğrafı bazı kesimler tarafından “saygısızlık” olarak nitelenerek uzun süre tartışıldı.

İmamoğlu’nun yürürken ellerini arkasına bağlayarak saygısızlık yaptığı gerekçesi ile inceleme açıldığı ortaya çıktı. Öte yandan konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yapılan işlemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine başlatılan bir ön inceleme olduğu belirtilmiş, Başsavcılıktan yapılan açıklamada ise, yapılan inceleme neticesinde bakanlıktan soruşturma izni verilmesi halinde gerekli değerlendirmenin yapılacağı ifade edilmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.