IMF Başkanının Cinsel Taciz Olayı İkiye Katlandı

Mahkeme sırasında Strauss-Kahn’ın yorgun ve traşsız olduğu dikkatleri çekti (Getty Images/Emmanuel Dunand-Pool)

Uluslar arası Para Fonu IMF başkanı Dominique Strauss-Kahn dün bir otel görevlisine saldırıda bulunduğu iddiası ile gözaltına alındı. Strauss-Kahn, Cinsel saldırı ve Zorla alı koyma suçlarından, Keneddy havalanında bindiği uçakta gözaltına alındı.

Basında çıkan haberlere göre Cuma günü olacak mahkemeye kadar gözaltında tutulacak. Manhattan mahkemesi Strauss-Kahn’ın Cuma gününe kadar 1 milyon dolar kefalet ile serbest kalmasını red etti. Strauss-Kahn Cuma gününe kadar tutuklu kalacak.

Time Square otelinde bir çalışana yaptığı cinsel saldırı ve zorla alıkoyma suçları nedeniyle 25 yıl hapis cezası ile mahkemede yargılanacak.

Avukatları tarafından mahkemeye kadar kefalet ile evinde gözaltında kalması, mahkeme tarafından yurtdışında kaçma gerekçesi ile red edildi.

Strauss-Kahn’ın Avukatı mahkemenin aldığı tutuklama kararı ile hayal kırıklığına uğradığını söyleyerek, saldarının doğru olmadığını ve yargı sürecinin yeni başladığını belirtti.

Strauss-Kahn’ın iki hafta içinde Fransa cumhurbaşkanlığında adaylığı koyması bekleniyordu.

Cuma günü mahkemeye çıkacak olan IMF başkanına diğer bir taciz suçlamasında ülkesi Fransa’dan geldi. Gazeteci yazar Tristane Banonaki 2002 yılında Strauss-Kahn tarafından tacize uğradığını iddia etti.

Tacize uğrayan gazeteci yazarın avukatı Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada IMF başkanı aleyhinde dava açmayı düşündüklerini söyledi.

Gazeteci yazar Tristane Banonaki, uğradığı tacizi daha önce 2007 yılında katıldığı bir TV programında da dile getirmişti.  Tristane’nin daha önce  Strauss-Kahn aleyhinde dava açmamasını sebebi ise Sosyalist Parti bölge konseyi üyesi olan annesinin genç gazeteciyi ikna etmesi olduğu belirtildi.

 

Yoruma kapalı.