İngiliz Basını: Çin’deki Krediler Alarm Veriyor

Çin’deki Krediler Alarm Veriyor

Epoch Times 15 Aralık 2011 – İngiltere’nin ünlü gazetesi ‘Daily Telegraph’ 15 Aralık Perşembe günü, “Çin’deki Krediler Alarm Vermekte” başlıklı bir makale yayınladı.

Gazetenin analizine göre, Çin’deki emlak piyasasının aniden hızla düşerek indirimli satışlara başlamasıyla, Çin’deki kredi balonunun sonunda patladığına inanılıyor. Makalede şu görüşlere yer veriliyor:

“Çin’de güvenilir istatistik bilgilerine ulaşmak çok zor fakat emlak üzerine yayın yapan web sitelerinde, Kasım ayında Pekin’deki yeni dairelerin fiyatlarının Ekim ayına göre %35 düştüğü ifade ediliyor. Bu tarz haberler, Çin emlak piyasasında büyük sıkıntıların kapıda olduğuna işaret etmekte. Eğer gerçekten durum böyle ise, Çin hükümeti tarafından ekonominin yumuşak inişi için gösterilen çabalar, kesin bir şekilde problemlerle karşılaşmış ve bundan kaynaklanan risklerin şimdiden kontrol edilemez şekilde büyümüş olduğunu gösteriyor.”

“Kredi balonunu küçültmeye çalışan Çin Merkez Bankası’nın, acaba bu işi ABD Federal Rezerv’e ve Japon Merkez Bankası’na göre daha iyi yapıp yapamayacağı şu anki en kritik sorundur.”

“Sürekli ticaret fazlası vermesine rağmen, Çin’deki 3,2 trilyon dolar döviz rezervi geçmiş üç aya göre devamlı olarak azalıyor; sıcak para da Çin’den çıkmaya başladı.”

“Yatırımcılar daha önce Çin’deki emlak piyasasının çok sağlam ve dayanıklı olduğunu düşünüyorlardı, çünkü emlak kredisi sadece Çin’in GSYİH’nın %19’uydu. Çinliler yurtdışında kolayca yatırım yapamıyor. Üstelik bu seneki banka faizi oranı gerçekte % -3 olduğundan dolayı, yatırımcılar paralarını faiz için bankaya yatırmak yerine, çoğunlukla nakit ile iki, üç hatta dört daire satın alıyor.”

“Çin’in doğu bölgesindeki sahil şehirlerinin ve orta bölgelerindeki büyük şehirlerin emlak fiyatlarının büyük ölçüde düştüğünden söz ediliyor. Ekonominin yavaşladığına dair sinyaller şimdiden sessizce önemli sanayilerde kendini gösteriyor. Örneğin çelik üretiminin azalmaya başlaması gibi.”

“Çin hükümeti 2008-2009 tarihleri arasında, kredileri azaltma yoluyla dünya çapında yaşanan ekonomik krizden kurtuldu ve dünya ekonomisinin dalgalanmasını azaltmada rol oynadı. Fakat bu defa, Pekin’in aynı rolü yeniden başarıp başaramayacağı şüpheli.”

Makalede son olarak, “Aslında, Çin diğer ülkeler gibi, tarihindeki ilk kredi krizinden sonra benzer sorunlarla karşılaşacak” deniyor.

 Orjinal Çince Metin: http://www.epochtimes.com/gb/11/12/15/n3458510.htm

İlgili Haberler: 

Çin Ekonomisi Çöküşün Eşiğinde

Artan Risk ile Sermaye Çin’den Geri Çekiliyor, Yuan Devamlı Değer Kaybediyor

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.