“İnternetin Düşmanları”nın Listesi Açıklandı

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü yıllık “İnternet düşmanları” listesini pazartesi günü yayınladı

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü İnternet Düşmanlarını belirledi (Jonathan Kitchen/Getty Images)

Yayınlanan listede Çin,Vietnam, Myanmar, Kuzey Kore, Suriye, İran, Türkmenistan, Suudi Arabistan ve Özbekistan gibi ülkeler mevcut. Bu yıl listeye Bahreyn ve Avrupa’dan tek ülke olarak Belarus da eklenmiş.

Rapora göre, internette yazdıklarından dolayı 2011 yılında en fazla tutuklanan kişi Çin’de olmuş. Çin’in arkasından ikinci sırada ise İran ve Vietnam geliyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, Çin’li yetkililerin giderek daha çok artan bir baskı ile beraber gözetim yöntemlerini arttırdıklarını belirttiler.

Örgüt “Çin, özellikle 2011 yılında bu konuda teknik kapasitesini geliştirmiş ve işbirliği sağlamaları amacıyla özel sektöre ait internet şirketlerine baskıyı arttırdı” diye açıklamada bulundu. “Ayrıca Çin, iletişimi sağlamak için toplum içinde 40.000 microblog’un yeterli olduğunu düşünüyor” diye ekleme yaptı.

Örgüt toplam 13 ülkeyi ise izleme listesine almış. İzleme listesinde olan ülkeler Fransa, Avustralya, Güney Kore, Eritre, Malezya, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya, Tayland, Sri Lanka, Hindistan ve Kazakistan.

Avustralya, çocuk pornografisi sitelerine erişimi kısıtlayan “tehlikeli içerik filtreleme sistemi”ni getirmek istemesinden dolayı listede yer alıyor. Fransa ise yasal olmayan-korsan içerik indirmek isteyenleri engellemeyi öngören yasa ile ilgili çalışmalardan dolayı listede yer alıyor.

Orijinal İngilizce Metin

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.