İskoçya Bağımsızlığa ‘Hayır’ Dedi

İskoçya’nın Birleşik Krallıktan ayrılıp ayrılmamasına ilişkin düzenlenen bağımsızlık referandumunun kesin sonuçlarına göre yüzde 55 ‘Hayır’ çıktı.

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

İskoçya’nın Birleşik Krallıktan ayrılıp ayrılmamasına ilişkin düzenlenen bağımsızlık referandumunun kesin sonuçlarına göre yüzde 55 ‘Hayır’ çıkarken yüzde 45 de ‘Evet’ oyu verildi. Referanduma katılım oranı ise yüzde 84,59’da kaldı.

İskoçya’nın en büyük şehri olan Glasgow’da ise halkın yüzde 55’i ‘Evet’ oyu verdi. Birleşik Krallığın ise 3. büyük şehri olan Glasgow dahil 4 bölgede ‘Evet’ oyları daha fazla çıkmasına rağmen bunun sonuca etkisi olmadı. Bağımsızlık kampanyası yürüten İskoçya Bölgesel Yönetimi Başkanı Alex Salmond twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tebrikler Glasgow ve bu inanılmaz destek için İskoçya halkına tebrikler” dedi. Salmond daha sonra yaptığı açıklamada ise bağımsızlık için oy veren 1.6 milyon insana teşekkür etti. Salmond, “İskoç halkının ‘Hayır’ dediğini ve sonuçları kabul ettiğini tüm İskoçya’nın da aynı şeyi yapması gerektiğini, herkesin İskoç halkının demokratik iradesini kabul etmesi çağrısında bulunuyorum” dedi.

İngiltere Başbakanı David Cameron ise twitter hesabından yaptığı açıklamada ‘Hayır’ kampanyası yürüten Alistair Darling’e teşekkür etti.

“Birlikte daha iyiye” sloganı ile ‘Hayır’ kampanyasını yürüten Alistair Darling ise tüm ekibine teşekkür etti. İskoç halkının ‘ayrılık yerine birliği’ tercih ettiğini ifade eden Darling, “İskoç halkı, İngilizlerle olan bağlarını yeniden teyit etti. Bu bağların hiçbir zaman kopmamasını sağlayın” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

İSKOÇYA NEDİR?

İskoçya, 5 milyonun üzerinde bir nüfusa sahiptir. 843 yılında Kral Kenneth MacAlpin tarafından tek bir ulus olarak birleşmiş olan dünyanın en eski ülkelerden biridir.

Büyük Britanya’nın 1707 yılında oluşumuna kadar 800 yıldan fazla bir süre boyunca bağımsız bir devlet olarak kalmıştır.

İngiltere 18. yüzyılın başlarında Fransa ile savaşırken, İskoçya’nın düşman tarafında yer almasından endişe ederek İskoçya ticareti engelleyerek tek bir ülke oluşturmak için anlaşmaya zorladılar. Uzun görüşmeler – ve yaygın İskoç düşmanlığı – sonrasında İskoç ve İngiliz parlamentolarına 1 Mayıs 1707 tarihinde son verilmiş ve yeni bir İngiliz parlamentosu kurulmuştur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.