İstanbul’da Ulaşım Zammı Protesto Edildi

Emek Partisi Zamları Protesto Etti

Demet Gökoğlu- Epochtimestr

Dün Mecidiyeköy metro çıkışında Emek Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma ücretlerine %50  zam yapmasını protesto etmek amacıyla protesto eylemi vardı. İstanbul’un en yoğun saatlerinde iş çıkışında yapılan eyleme halktan sözlü destek geldi. Emek Partisi İstanbul İl Örgütünün düzenlediği eylemde dağıtılan bildiride şunlar vardı.

Ulaşım Zammı Tekrar Geri Alınsın

Demet Gökoğlu- Epochtimestr

Hükümetin Ülke ekonomisi iyiye gidiyor, kalkınıyoruz, büyüyoruz, gelişiyoruz dedikçe yeni zamların geldiğini , emekçinin geçim derdinin büyümeye devam ettiğini, son örneğin de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşıma ücretlerine %50  zam yapması olduğu ifade edildi.

Bir yandan Başbakan Erdoğan’ın metro açılışında ulaşım sorunun çözmek üzere müjdeler verdiğini, daha bu müjdenin üzerinden bir ay bile geçmeden ulaşıma zam yapıldığı savunuldu. Belediyenin, benim otobüsüm  ve metrom var, istediğim zammı yaparım,  hatta ben buradan iyi de kar ederim mantığını güttüğünü, bu mantığın İstanbullu emekçiye verecek hiçbir şeyinin kalmadığı vurgulandı.

Ulaşım Temel Haktır

Demet Gökoğlu- Epochtimestr

‘‘Ulaşım emekçinin sırtındaki en önemli yüklerden birisidir. Ve insanların temel haklarından birisidir. Bu hizmetin kar amacıyla verilmesinin ve emekçinin sırtından para kazanacak bir işletme mantığının egemen olmasının kabul edilemez .

Belediye Başkanı Kadir Topbaş her fırsatta toplu taşıma araçlarını, hem de insanların balık istifi olduğunu da bilerek, kullanma çağrısı yaparken ulaşıma yapılan zamlarla mı düşünüyor toplu taşımayı teşvik etmeyi? Topbaş’ın bir sıkıntısı var. Ya doğru söylemiyor, ya da daha fazla kar elde etmek, vatandaşın cebindeki üç kuruşu da alabilmek için toplu taşımayı kullanın diyor.

Ulaşım bir haktır. Yapılan zamlar tekrar geri alınsın. Ve ilk önlem olarak da emekçilerin işe, öğrencilerin okula gidiş geliş saatlerinde ulaşım parasız olmalıdır. Toplu taşıma teşvik edilmelidir ki bunun en etkin yolu emekçinin toplu taşıma maliyetini düşürmektir. Hizmet kalitesini ve niteliğini yükseltmek, emekçinin insanca ulaşmasını güvence altına almaktır.’’ Denildi.

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.