İtalyanlar Virüsü Öldüren Aşıyı Geliştirdiğini Söyledi

İtalya’da Roma merkezli Takis Biotech adlı hap şirketi Kovid-19 karşısında geliştirdikleri aşının birincil deneylerini gerçekleştirdi.

İtalya, aşının birincil deneylerini fareler üstünde gerçekleştirdi ve hayvanların geliştirdiği antikorlar analiz edildi.

Takis BioTech’in Genel Müdürü Luigi Aurisicchio,İtalyan ekibinin sonbaharda klinik denemelere başlamayı planladığını açıkladı. Aurisicchio, “Bildiğimiz kadarıyla dünyada bir aşı ile Kovid-19’un nötralizasyonunu bildiren birincil takım biziz” açıklamasını yaptı.

Roma’daki Spallanzani Hastanesi’nde farelerde beş farklı aşı denendi. Kovid-19’a karşı olan antikorlar, farelerin kanından alınarak bir petri kabında yer alan insan hücrelerine eklendi. Araştırmacılar, insan hücrelerinin 14 gün içinde virüs karşısında “güçlü antikor yanıtı” ürettiğini açıkladı. Antikorlar, SARS-CoV-2 virüsünün insan hücrelerine bağlanmasını ve insan hücrelerini enfekte etmesini başarıyla engelledi.

İtalyan haber ajansı ANSA’ya konuşan Aurisicchio, “Bu, İtalya’da yapılan bir aşı adayının deneme aşamalarında geldiği en gelişmiş nokta. Hücrelerini test ettiğimiz iki kişiyi ‘gelecekteki klinik çalışmalar için kullanacağız. Aşının insanlarda de işe yarayacağını umuyoruz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.