Jiang Zemin Öldü mü?

Zemin’in öldüğü ile ilgili haberler internette dolaşıyor

Eski Çin Komünist liderinin ölüm haberleri sansürlendi ancak yalanlanmadı.

Çin, medya sansürüne rağmen, eski Komünist Parti lideri Jiang Zemin’in ölüm haberleri ile sarsılıyor. Hong Kong medya kanalı ATV Jiang Zemin’in 6 Temmuz’da öldüğünü defalarca haber olarak yayınladı. Diğer medya da haber yapmaya başladı. Haber Çin’e ulaştığında, insanlar havai fişekler ile sokaklara döküldü.

Çinli yetkililer hakkında söylentiler çıkmaya başladığında, genellikle resmi basın söylentileri çürütmek için bir bildiri yayınlar. Ancak bu sefer Pekin sessiz kaldı.

Jiang, yakın Çin tarihinin Falun Gong’a karşı en büyük işkencesini neredeyse tek başına üstlenmişti. Acımasız ve yasadışı teknikler zamanla genişletilerek devletin bastırmak için kullandığı politikaların içine dahil edilmişti.

Bu arada, hala çelişkili haberler dolaşıyor ve bu da kafaları karıştırıyor. Devlet yanlısı bir gazete olan Duowei doğrudan haberleri yalanlayan bir makale yayınladı. Duowei Jiang’ın ailesi ve üst düzey Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkilileri ile görüştüğünü ve Jiang ile ilgili çıkan haberlerin doğru olmadığını belirtti.

Gecenin ilerleyen saatinde ATV haberi yayından kaldırdı ve herhangi bir resmi açıklamada da bulunmadı.

Hong Konglu internet kullanıcıları facebookta “Jiang Zemin’in ölümünü kutlamak için hazırlık komitesi” adı altında bir sayfa açtılar. Ellerinde şampanya ile kutlama yaparken görüntülenmiş resimleri sayfaya yüklediler. Bazıları da yorumlarını ekledi:

“Bugün milli kutlama günü”

“Hong Kong’daki Çin irtibat ofisi önünde havai fişekleri ve şampanyaları hazırlayalım”

 “4 Haziran’ın iadesi!”

“Ölüm tüm sıkıntılarını bitirir diye düşünme. Tarih işlenen suçların cezasını verecek”

Jiang’ın ölümüyle ilgili söylentiler ve haberler bütün hafta dolaştı. Siyasal sansüre maruz kalan Çinli internet kullanıcıları, haber arama motorlarına uygulanan sansür sebebiyle çıkan haberleri göremiyor. “Nehir” anlamına gelen Jiang kelimesi bile internette arandığında bloke oluyor. Hatta eski ÇKP liderinin tedavi gördüğü askeri hastane “301” de arama motorlarında çıkmıyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.