Johnson, “(Brexit İçin) Sonuna Kadar Mücadele Edeceğim.”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Brexit2in ertelenememesi için sonuna kadar mücadele edeceğini söyledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Johnson, Brexit’i ertelemek zorunda kalması durumunda Brüksel’den uzatma isteyip istemeyeceğinin sorulması üzerine, “Sonuna kadar mücadele edeceğim. Ertelemenin anlamı ne? Bence tamamen anlamsız.” yanıtını verdi.

Başbakan Johnson’un geçtiğim az kurduğu hükümette devlet bakanlığı görevine kardeşi Jo Johnson’u getirmişti.

Kardeşi Jo Johnson dün akşam Twitter hesabından istifa ettiğini duyurmuş;

“Son haftalarda aile sadakati ile ulusal çıkarlar arasında sıkışıp kaldım. Bu çözümü olmayan bir gerilim. Milletvekili ve bakan olarak benim rolümü üstlenme sırası başkalarında.” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Başbakan Boris Johnson kardeşi Jo Johnson’ın bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifasıyla ilgili olarak “Kardeşiniz bile ulusal çıkarlar konusunda size güvenmezken, halk nasıl güvenecek?” şeklindeki soruya da Johnson, “Jo AB konusunda benimle aynı görüşte değil. Bu aileleri ve herkesi bölen bir mesele.” şeklinde cevap verdi.

Kendisinin de istifa edip etmeyeceğinin sorulması üzerine ise Johnson, Brexit referandumunun sonucunu hayata geçirmek için mücadele edeceğini söyledi.

Liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti içindeki İslamofobi vakalarıyla ilgili ne zaman soruşturma açacağı sorusunu da Johnson, “Irkçılığın ve nefret suçunun her türüne karşı genel bir soruşturma açacağız.” şeklinde yanıtlayarak, İslamofobiye de diğer ayrımcılıklara da ‘sıfır tolerans’ gösterileceğini kaydetti.

3 Günde 23 Milletvekili Kaybetti

Başbakan Johnson, 9 Eylül-14 Ekim arası tarihlerinde milletvekillerinin Brexit sürecine müdahil olmasını engellemek için parlamentoyu tatil etme kararı almıştı.

Bunun üzerine muhalefet partileri, iktidar partisindeki 21 muhalif milletvekilinin de desteğiyle önceki gün parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten kendi ellerine almıştı.

Önceki gün bir milletvekilinin Muhafazakar Parti’den Liberal Demokrat Partiye geçmesiyle parlamentodaki çoğunluğunu kaybeden Boris Johnson, muhalefetle hareket eden 21 milletvekilini de partisinin parlamento grubundan ihraç etmişti.

Jonson, İngiltere’yi AB’den ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

Eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşması parlamentoda 3 kez reddedilmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.