Kaçak Çaydaki Zehire Dikkat

Kaçak Çay Zehirliyor

kaçak çay zehirliyor

Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, Türkiye’de geçen yıl 2 bin ton civarında gümrük kaçağı çay yakalandığını ancak yakalanamayan miktarın bundan çok daha fazla olduğunu belirterek, ”Bizim Türk çayımızda yabancı madde olmadığını ancak kaçak çayların hepsinde haşere zehiri, yani pestisit bulunduğunu,bununda kanserojen”  olduğunu söyledi.

Sütlüoğlu, yaptığı açıklamada, kaçak çayın engellenmesi için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından etkin önlemler alındığını, bu kapsamda gümrük kapılarında detektör köpekler kullanılmaya başlandığını anımsattı.

Dedektör köpeklerin araçlardaki gizli bölgelere veya yüklerin arasına saklanan kaçak çayları yakalayarak kaçakçılıkla mücadaleye önemli katkı sağladığını belirtti.

SütlüoğluKaçak çayın genelde damak tadı alışkanlığından dolayı tercih edilidigini ama içinde nelerin olduğu belli olmadığını,bunların satılması yasak olduğunu ancak bir şekilde piyasaya girdiğini belirtti. Vatandaşların çay alırken ne aldığına dikkat etmesi, bilenen, tanınan markaları tercih etmeleri gerektiğini söyledi”.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.