“Kadınlara Yönelik Şiddet” Sergisi Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nde

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nin düzenlediği KADINLARA YÖNELİK ŞİDDET” – Kadınların Bedensel ve Cinsel Hakları- adlı sergi, kadınlarımızın göz ardı edilen haklarını ve onlara yönelik şiddeti gündeme getiriyor.

Kadınlara yönelik şiddet sadece toplumun çeşitli katmanlarından değil, aile içinden de gelebiliyor. Çoğu zaman görmezden gelinen bu olgu karşında kadınların sahip oldukları haklar noktasında karışıklık yaşanabiliyor. Bu olguya Müslüman toplumlar açısından baktığımız zaman ise, kadınların bedensel ve cinsel hakları gibi konuların tahminlerin ötesinde ciddi anlamda gündeme bile gelemediği farkediliyor. Sergi, tabu sayılanveya sürekli olarak yer bulsa bile hiç değişmeyen bu olguları gündeme getirmek ve tartışmaya açmak istiyor. Hala “tahrik indirimi” konularının en pervasız şekillerde gündeme gelebildiği bir ülkede kadın cinayetleri gündelik bir standarda dönüşebiliyorsa, Türkiye’nin bu en ciddi konuda kendisi ile yüzleşmesi kaçınılmaz…

UPSD Yönetim Kurulu’nun saptadığı bu konu çerçevesinde düzenlediği ve 30 Mart’a kadar izlenebilecek olan sergiye Alev Araslı, Ayşe Öztürk, Bala Arıduru, Berna Kaya Okan, Bennu Gerede, Derya Arıkan, Dilek Özmen, Elif Kuşeri, Feriha Dağlı, Filiz Tılhaslı, Filiz Öztürk Doğan, Gülay Çallı, Güzide İslamoğlu, Gönül Nuhoğlu, İdris Kurt, Mahmut Öztürk, MarlenTekirdağlıcan, Meltem Köyler Gemalmayan, Merzuka Temeltaş, Nebihe Göl, Neyran Günüçer, Nimet Koçak, Nuray Turan, Pınar Selimoğlu, Sibel Kasapoğlu, Reyhan DemirBağatır, Seda Üngün, Selma Aşık, Serap Kökten, Serpil Ümit, Süheyla Sabır, Tülin Gözükara, Yakut Kalkavan ve Yeşim İnce katılıyor.

Adres: Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği,
Maçka Demokrasi Parkı Sanatçı İşlikleri Şişli Evlendirme Dairesi yanı Şişli /İstanbul
Tel: 0 212 247 62 83
www.upsd.org.tr

Tarih : 08-30 Mart 2011

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.