“Kar Beyaz” Filmi Fotoğraf Sanatçısı Selim Güneş’in ilk Yönetmenlik Denemesi

Bir yıl önce babası hapse atılmış olan on iki yaşındaki Hasan, annesinin kasabaya çalışmaya gidişiyle birlikte iki kardeşiyle yalnız kalır. Köye haftada bir kez gelebilen annenin getirdiği yemekler ancak bir kaç gün yeter. Hasan çareyi yol kenarında ayran satıp ekmek alacak para kazanmakta bulur. Kendileriyle hesaplaşırken yaşamın kısır döngüsüne sıkışmış olan Anne, Demirci Halil, Recep, Kadir Dede ve Genç Yolcu’nun yolları, küçük bir köyün yoksulluğunun çıkmazında Hasan’ın yazgısıyla kesişir.

Fotoğrafçı ve yönetmen Selim Güneş’in Sabahattin Ali’nin ‘Ayran’ isimli öyküsünden uyarladığı ve yönettiği ‘Kar Beyaz’ filminde başlıca rolleri Hakan Korkmaz, Sinem İslamoğlu, Gürsan Piri Onurlu, Kaya Akkaya, Ziver Armağan Açıl, Ruhan Odabaş ve Sinan Koçal’ın paylaşıyor.

Artvin Şavşat’ta çekilen film aslında Hasan’ın bir gününün öyküsü. Ayran satmak için durağa gidişi ve sonra dönmeye çalışmasının öyküsü. Bu arada yaşananlar. Çocuğun orada konuştuğu insanlar ve onların kendi özel hikayeleri… Hem çocuğa hem de kendilerine etkileri… Çocuğun gözünden bir umut hikayesi…

Müzik Yönetmenliğini Mircan Kaya’nın yaptığı Kar Beyaz filmi 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Ulusal Uzun Metraj En İyi Müzik dalında Altın Portakal ödülünü kazandı.

15. Sofya Uluslararası Film Festivali’nde de yarışab Kar Beyaz, 12 film içinde ‘Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.