Kara Teslim Olan Rusya’da Tanklarla Mücadele Başladı

MOSKOVA – Rusya’nın başkenti Moskova ve St. Petersburg başta olmak üzere, ülke genelinde kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Yıl başı alış verişi için sokağa çıkan vatandaşlar trafiği kilitlerken, çatılardan sarkan buzların temizlenmesi, yollarda biriken karların toplanması için belediye ekipleri yoğun çalışmalarını sürdürüyor. Buzlu yollarda yürüyemeyen ve ayaklarını, kollarını kıran vatandaşlar ise hastaneye akın ediyor. Sadece St. Petersburg’da buz yaralanması sonucu 100’den fazla vatandaşın hastanede tedavisi sürüyor. Rusya’nın bazı bölgelerinde bir metreye yaklaşan karla mücadele için ise modifiye edilmiş tanklar kullanılmaya başlandı.
Tüm yaralılar hastanede tedavi altına alınırken şehirde biriken karın oluşturduğu zorluklar ‘İkinci Dünya Savaşı kuşatmasına’ benzetiliyor. Durumdan şikayetçi olan St. Petersburg halkı şehir vailisi Valentina Motviyenko’nun kar ile mücadelede başarısızlığından dolayı da tepkili.

St. Petersburg iki gün önce yoldaki karı temizleyen belediye aracı kayarak 89 yaşındaki bayanı ve anaokula kızak ile götürdüğü küçük torununu ezdi. Yolların zamanında temizlenmediğinden trafiğin tıkandığını ve buzların oluşturduğu sorunlardan şikayetçi olan vatandaşlar, ölüm olayından dolayı tepkilerini daha da arttırdı. Şehir merkezinin dışındaki bölgelerdeki karın hiç temizlenmediği iddia ediliyor.
Vali Motviyenko geçtiğimiz kış mevsiminde de kar ile mücadelede başarılı olmaması iddiasıyla eleştirilmişti.

9 BİN ARAÇLA KAR SEFERBERLİĞİ
Başkent Moskova’da ise nispeten temizlenen yollar, sürücülerin rahat ulaşımına imkan sağlarken, hafta sonunda yoğunlaşacak kar yağışları için şehir yönetimi vatandaşları uyardı. Son 24 saat içinde Moskova’da 2 bin kamyonla şehir merkezinden 200 bin metreküp kar, kar eritme merkezlerine taşındı. Öncelik metro çıkışları, yaya yolu ve apartman önlerine veriliyor. 9 binin üzerine araç ve ekipman başkentte yaşamı kolaylaştırmak için karla mücadele ediyor.

TANKLA KARLA MÜCADELE
Sverdlovsk bölgesi Nijni Tagil kentinde karla mücadele için şehir yönetimi tank satın aldı. Yarım metrenin üzerinde karla mücadele traktör ve diğer araçların çalışmaması üzerine yönetim, bölgede bulunan askeri teknik araç üreten kurumdan destek istedi. T-72 model iki tank modifiye edilerek belediyenin hizmetine sunuldu. Karla mücadelede başarılı olması durumunda belediye yeni tanklar alacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.