Kaşıkçı Davası Bugün Başlıyor

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Konsolosluğu’nda öldürülmesine ilişkin 20 sanıklı dava bugün başlıyor. 

2 Ekim 2018’de Nişanlısı Hatice Cengiz’le birlikte evlilik işlemleri için İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na giden ve konsolosluğa yalnız giren gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Orta Doğu’nun etkin gazetecilerinden, Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesiyle ilgili haklarında yakalama kararı bulunan firari 20 sanık hakkında 117 sayfalık iddianame hazırlandı.

İddianameyi kabul eden İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesince ilk duruşma, yarın Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yapılacak.

18 sanık ”tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme”, 2 sanık ise azmettirme suçlarından yargılanacak. Kaşıkçı’nın öldürülmesi eylemini gerçekleştirmek üzere görevlendirme yapıp diğer sanıklara gerekli talimatları veren 2 sanık Ahmet bin Muhammed el-Asiri ve Suud el- Kahtani’nin ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Öte yandan iddianamede  en başından itibaren maktulü Suudi Arabistan’a götürmek, kabul etmediği takdirde öldürmek üzere fikir birliği ve ortak suç işleme kararı ile hareket eden, eylemin tüm ayrıntıları ile ilgili planlama ve iş bölümü yapan, bu planı gerçekleştirmek için eylemin icrası esnasında birbirlerini takviye edip tamamlayan, suçun işlenmesine yönelik etkin ve işlevsel bir şekilde katkıda bulunmak suretiyle suça doğrudan katılan, sonuç olarak ortak hakimiyet alanına aldıkları maktul Cemal Kaşıkçı’yı boğarak öldüren sanıklardan Mansur Osman Abu Hüseyin, Maher Abdulaziz M. Mutreb, Salah Muhammed A. Tubaigy, Mustafa Muhammed M. Al-Madani, Saif Saad Q. el-Kahtani, Thaar Ghaleb T. Alharbi, Badr Lafi M. Alotaibi, Turki Musharraf M. Alshehri, Fahad Shabib A. Albalawi, Waleed Abdullah M. Alshehri, Muhammed Saad H. Alzahrani, Naif Hasan S. Alarifi, Abdulaziz Muhammed M. Alhawsawi, Halid Aedh G. Alotaibi, Meshal Saad M. Albostani, Muflih Shaya M. Almuslih, Ahmed Abdullah A. Almuzaini ve Saad Muid Alqarni hakkında “tasarlayarak ve canavarca hisle eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep ediliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.