Keneyle ilgili hane eğitimleri başladı

YOZGATYozgat Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Fikret Erdoğan, il genelinde kene ile ilgili hane eğitimine başladıklarını söyledi.

Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. Fikret Erdoğan, İl Sağlık Müdürlüğü’nde doktorların da katılımıyla düzenlenen toplantıda, kene ısırması ile ilgili İl geneli, bazı ilçe merkezleri ve bütün köylerde evlerin tek tek gezilerek bilgi verileceğini belirtti.

Erdoğan, Müdürlük bünyesinde oluşturdukları 3 ekip ile şu ana kadar 10 ilçede bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. Köyleri tek tek gezerek bilgilendirdikleri kişileri kayıt altına aldıklarını ifade eden Erdoğan, çalışma sırasında ziyaret ettikleri köyde olmayan kişileri de konuyla ilgili bilgilendirdiklerini aktardı.

Kene yapışan bir kişinin 6 saat içerisinde en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Erdoğan, “Bazı vatandaşlarımız kene yapışma olaylarında, keneyi kendisi çıkararak saklama mecburiyeti hissediyor ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı belirtilerini anlayınca mecburen hastaneye gelmek zorunda kalıyor ve böylece tedaviye geç başlanmış oluyor. Vücuda tutunan bir kene vücuttan ne kadar kısa zamanda alınırsa hastalığın bulaşma riski de o kadar az olur. O yüzden vatandaşlarımız böyle bir durumla karşılaşmaları halinde keneyi kendileri çıkarmış olsalar dahi en kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve 10 gün boyunca hastalık belirtileri yönünden kendini kontrol etmelidir. Kırsal alanda yaşayanlar veya bu alanlara gidenler sık sık vücudunu kontrol etmelidir. Ayrıca kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımıza her haneye 1 adet olmak üzere kene çıkarma aparatı dağıtımına başlayacağız.” diye konuştu.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.