Kılıçdaroğlu,”Biz, Parlamento’yu davet edeceğiz, bu bizim tarihi sorumluluğumuzdur.” dedi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu

Son yaşanan terör olaylarının görüşülmesiyle ilgili olarak CHP’nin meclisin olağanüstü toplanmasına ilişkin çağrısına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘‘Biz bu oyuna gelmeyiz.’’ sözleri üzerine, CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu, “Biz terör olaylarıyla ilgili bilgi almak için Meclis’in toplanmasını istiyoruz. Olağanüstü toplantı istememiz gayet normal. Biz toplanacağız, gelip gelmemek onların bileceği iş” diye konuştu.

İftarda gazetecilerle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu; “Bir başbakan, eğer bu olağanüstü koşulları görmüyorsa kördür, Türkiye’nin gerçeklerinden uzaktır. İran’a bakın, Suriye’ye bakın, Irak’a bakın, Rusya’ya bakın, Çin’e bakın, bütün bu olaylar ve ülkelerden gelen söylemler, nerede görüşülecek, nerede tartışılacak. Sayın Başbakan, bütün bu olaylar konusunda Meclis’e grubu olan hangi siyasal partiye gelip, bilgi vermiştir. Kapalı bir rejimse bilgi vermeye gerek yoktur.’’ Dediği konuşmasında Başbakan’ın gelip bilgi vermek durumunda olduğunu; terörde geldiğimiz noktanın iç açıcı olmadığını, Başbakan’ın öngörüsüz olduğunu, gerçekleri görmekten uzak olduğunu iddia etti.

Kılıçdaroğlu, CHP olarak parlamentoyu toplayacaklarını, Başbakan’ın gelip gelmeyeceğinin kendisinin bileceği bir iş olduğunu, bu konuda tarihi bir sorumluluğu yerine getirdiklerini dile getirdiği konuşmasını ‘‘Bugün Parlamento toplanmayacaksa hangi gün toplanacak. Suriye’de olanlar, o olayların yarın Türkiye’ye sıçramayacağını kim garanti ediyor.’’ Diye sürdürdü.

Kılıçdaroğlu terörde milli bir politika izlenmediğini,  o nedenle de terörün AKP’yi yönlendirdiğini ifade ederek, Başbakan’ın kendi parlamentosuna bilgi vermediğini, yabancı Dışişleri bakanlarına ellerindeki bütün bilgileri verdiklerini ve bunun affedilecek bir olay olmadığını vurguladı. Kılıçdaroğlu, kendisinin ve CHP’li vekillerin MİT tarafından dinlendiği iddiası konusunda da  “Esad’in Suriye’de yaptığı ile Erdoğan’ın Türkiye’de yaptığı arasında bir fark mı var” diye konuştu.(Hürriyet Gazetesi)

 

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.