Çin’de Online Video İçeriklerine Daha Sıkı Kontrol Geleceği Açıklandı

Yerli bölge sakinleri internet kafede bilgisayarları kullanırken, Beijing, 2011, (Liu Jin/AFP/Getty Images)

Çin yayın regülatörü, Çin’deki tüm web sitelerinin yayınlanmadan önce sansürlenmesi ve öngösterimi yapılarak yayınlanması için talimat verdi. Analistler, internet kullanıcılarına göz açtırmayan ve ifade özgürliklerine kısıtlama getiren bu hareketin, el kameralarıyla çekilmiş kısa videoların veya politik konular hakkında çekilen kısa belgesel filmlerin engellenmesi amacıyla yapıldığını belirtiyorlar.

Devlet İnternet Bilgi Ofisi ve Devlet Radyo Film ve Televizyon İdaresi (SARFT) kararı açıklarken, Youku da dahil olmak üzere tüm Çin video-hosting servislerinin sansür uygulamadıkları takdirde bundan sorumlu olacaklarını bildirdi.

Çin muhabirlerine cevap olarak yayın regülatörü yaptığı yazılı açıklamada, bu sansürün müstehcen içerikleri kontrol altına almak için gerekli olduğunu söyledi.

Yine de gözlemciler bunu daha çok politik kontrol olarak görüyorlar. Konuyla ilgili az detay verilmesi ile, otoritelerin hoşlarına gitmeyen en ufak şeyi, Çin Komünist Parti’sinin eleştirilmesi veya hassas politik konulara değinilmesi gibi konulardaki içerikleri kaldırabilecekleri belirtiliyor.

Video sansürü Çin’de zaten hukuki olarak yer alıyordu, fakat içeriklerin yayınlanmadan önce ciddi şekilde gözlemlenecek olması, video web sitelerinin kurallara uymak için çok daha fazla çalışması gerektiğini gösteriyor.

Hong Kong Üniversitesi’de Çin Medyası Analisti David Bandurski, yazdığı online analizde, videolarla ilgili uygulanan bu yönlendirmenin, sadece kaba ve uygunsuz içeriklerin önlenmesi için değil, aynı zamanda geniş anlamda iktidar Parti’sinin politika, amaç ve ‘ruhuna’ aykırı içeriklerin de engellenmesi için yapıldığını belirtti.

Aynı zamanda hareketin, özellikle ‘mikrofilm’ veya mobil cihazlar ile çekilen görüntülerinden derlenen belgesel kısa film dağıtımını engelleme amaçlı olabileceğini söyledi.

En çok ziyaret edilen video sitesi Youku, BBC’ye yaptığı açıklamada, bunun videoları kontrol eden yüzlerce çalışanı etkileyeceğini söyledi.

Bir konuşmacı, eğer bir içerik anti-parti konularını içeriyorsa kesinlikle onaydan geçmeyecek ve hiçbir web sitesi böyle bir içeriği kabul etmeyecek dedi.

Popüler Sina Weibo mikroblog platformu kayıtlarında SARFT’ın duyurusu, konuyla ilgili aramalar sansürlenmeden önce sert bir şekilde eleştirildi.

Bandurski’nin bloguna göre bir kullanıcı, “Herşeyi kontrol ediyorsunuz, fakat hiçbirşeyi iyi yönetemiyorsunuz!” dedi. Bir diğeri ise, yıllardır Çin’de şirketleri vurmak için meydana gelen bir dizi gıda skandallarına gönderme yaparak “Onlara gıda güvenliği problemini halletmeleri için izin vermeliyiz” dedi.

İlgili Haberler:

Çin’de ‘4 Haziran Katliamı’ İnternet Yasağı Kısmen Kalktı

Çin blogları devletin propoganda departmanının kararlarına meydan okuyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.