Kırım Bağımsızlığını İlan Etti

(VIKTOR DRACHEV/AFP/Getty Images)
(VIKTOR DRACHEV/AFP/Getty Images)

ABD ve Avrupa ülkelerinin karşı çıkmasına rağmen Kırım’da yapılan referandum sonrası halkın % 96,8’i Ukrayna yasası yerine Rusya ile birleşilmesi yönünde oy verdi. Düzenlenen referandumun ardından Kırım Parlamentosu Bağımsız Kırım Cumhuriyetini ilan etti.

85 milletvekiliyle toplanan Parlamentoda, “Sivastopol’un özel statüye sahip olacağı bağımsız ve egemen Kırım devletini ilan ediyoruz” diye ilan etti.

Referandumda iki soru vardı. Birincisi “Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasına razı mısınız”, ikinci soru ise, “1992 yılı Kırım Anayasasının yeniden yürürlüğe girmesi ve Kırım’ın Ukrayna’nın bir parçası olmasına razı mısınız?”. Katılan Halkın yüzde 96,8’i birinci soruya evet cevabı verdi.

Referandum için Kırım Tatarları günler öncesinden boykot kararı alarak oy vermemeye karar verdiler. 23 ülkeden 135 gözlemcinin takip ettiği referandumda 1 milyon 200 bin seçmen bulunuyordu bu seçmenlerden yüzde 83.1’i referandumda oy hakkını kullandı.

Bugün sabah saatlerinde başlayan oy kullanımında Tatarlar oy kullanmazken, Ruslar ve Ukraynalılar oy kullandı.

Rus milletvekilleri mart ayı sonuna kadar gerekli hukuki düzenlemeleri tamamlayacaklarını açıkladılar.

Referandum yapılmadan öncede ABD ve birçok Avrupa ülkesi referandumun uluslararası hukuka aykırı olduğu iddiası ile sonucu tanımayacaklarını iddia etmişlerdi.

İlgili Haberler: Kırım’da Referandum Günü

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.