KKTC ile Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması İmzalandı

Fot: Getty Images – Adem Altan

Başbakan Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile New York’ta Türkevi’nde bir araya gelerek, Kıbrıs Rum Kesimi’nin sözde 12. ruhsat sahasına bir sondaj platformu intikal ettirerek, 19 Eylül 2011 tarihinde doğalgaz sondaj çalışmalarına başlamasının ardından bir önlem amacıyla Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşmasını imzaladı.

Erdoğan, imza töreninin ardından yaptığı açıklamada, Kıbrıs Rum tarafının, 2003 yılından bu yana, Ada’daki tek yönetimmiş gibi, davranarak  Ada’nın tümü adına Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmaları yaptığını ve bununla da yetinmeyerek, Ada’nın güneyinde petrol ve doğalgaz ruhsat sahaları belirlediğini ve buralara uluslararası petrol firmalarını davet ederek daha önce ara verdiği araştırma faaliyetlerine yeniden başladığını ifade etti. Bu oldu bittilerin, Kıbrıs Türklerinin eşit hak ve çıkarlarını ihlal ettiğini ve Birleşmiş Milletler kapsamlı çözüm görüşmelerinin ruhuna ve lafzına aykırı olduğunu da ifade eden Erdoğan bu durumun bölgede gerginliğe sebebiyet verdiğine ve Türkiye’nin en başından beri bu duruma uluslararası toplumun dikkatini çektiğini söyledi. Bu konuların, Kıbrıs meselesine bulunacak kapsamlı çözüm sonrasına bırakılması gerektiğini de söyleyen Erdoğan, Ada’daki iki tarafın da Ada’nın doğal kaynaklarından eşit temelde ve birlikte faydalanması icap ettiğini, zira iki tarafın da bu doğal kaynaklar üzerinde meşru hakları bulunduğunu söylediklerine dikkat çekti.

 Başbakan Erdoğan aynı zamanda Kıbrıs Rum Kesimi’nin çağrılarına uyarak araştırma faaliyetlerine katılan firmaları da uyararak, “Ayrıca bildiğiniz gibi geçtiğimiz cuma günü Türkiye ve KKTC Enerji bakanlıkları başkanlığında Lefkoşa’da yapılan heyetler arası görüşmeler neticesinde Rumların sondaj faaliyetine başlamaları halinde KKTC’nin Türkiye petrolleri anonim ortaklığına Ada’nın etrafındaki deniz sahalarında petrol, doğal gaz arama ruhsatı vermesi konusunda da bir mutabakata varılmıştır. Bu mutabakatın da bir an önce uygulamaya geçilmesi için gerekli adımları önümüzdeki günlerde KKTC ile birlikte atıyoruz. Bu vesileyle Rumlarla iş yapan ve yapacak uluslararası petrol doğal gaz şirketlerini de uyarmak istiyoruz. Bu şirketlerin Türkiye’deki enerji projelerine alınmaması ve bunlara bir takım müeyyideler uygulanması konusunda da Enerji Bakanlığımız ayrıca bir çalışma başlatmıştır.Türkiye bugün olduğu gibi gelecekte de kendisine yaraşır şekilde sağduyu ile hareket edecek bir garantör ülke olmanın sorumluluğu, bilinci içerisinde adımlarını atacaktır gerginlik ve krizden medet umanlara da prim vermeyecektir.” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ”Türkiye ile imzaladığımız kara sularını sınırlandırma antlaşması, Rum muhataplarımızı (petrol ve doğal gaz arama) bu davranışlarından vazgeçirmeye yönelik önleyici bir tedbir niteliğindedir” dedi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.