Kosova Ayaklandı: 110 Yaralı

Fotoğraf: İHA
Fotoğraf: İHA

Trepçe madenlerinin devlet idaresine geçmesini ve evlatlarını kaybeden Kosovalı annelere hakaret eden Sırp Bakan Aleksandar Jablanoviç’in görevinden istifasını talep eden binlerce kişi başkent Priştine’de toplandı. Çıkan çatışmada 52’si polis olmak üzere 110 kişi yaralandı.

Geçen Cumartesi günü protestocular tarafından camları kırılan Başbakanlık binası önünde geniş güvenlik önlemleri alan Kosova polisi, demir barikatlar kurarak göstericilerin başbakanlık binasına yaklaşmasına izin vermedi. Açıklamalarda bulunan protesto gösterisini örgütleyen Vetëvendosje Hareketi lideri Albin Kurti, Kosovalı Sırp bakan Jablanoviç’in görevinden alınması ve Trepçe madenlerinin devlet idaresine geçmesini sağlayacak yasanın meclis tarafından onaylanmasına ilişkin taleplerin yerine getirilmesini istedi. Kurti, “Başbakan İsa Mustafa bu taleplerimizi kaale almadı. Bu nedenle de protesto gösterileri devam edecek. Kosova’nın tarihi ve ekonomisi söz konusudur. Her ikisi de Sırbistan tarafından saldırılıyor. Biz de Kosova Cumhuriyetini Kosova halkını, adalet ve demokrasiyi korumak için meydandayız” ifadesini kullandı.

Göstericiler tarafından polisten barikatların kaldırılmasının istenmesi ve bir grup göstericinin polise saldırması üzerine ortalık karıştı. Polis, Muhalefet partileri, bazı sivil toplum kuruluşları ile üniversite öğrencileri derneklerinin destek verdiği göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba, plastik mermi, cop ve tazyikli su kullandı.

Protesto gösterisinin düzenlendiği ve gösterici ile polis arasında yaşanan çatışmanın şiddeti, gösterinin düzenlediği meydan ve caddelerdeki manzaralar yansıttı. Protesto gösterisinin düzenlendiği “İskender Bey” , “Rahibe Teresa” ile “Zahir Payaziti” meydanları ile ana caddelerdeki taş yığınları, sökülmüş kaldırım taşları, yanan çöp konteynerleri, görülen manzara oldu.

Bazı caddeler taş yığınları ve diğer cisimler nedeniyle trafiğe henüz açılmazken, Meydanların önemli noktaları ve Priştine kavşaklarında nöbet tutan Kosova polisi, göstericilerin şehir merkezine sızmasını önlüyor.

İHA

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.