Kötünün Karşısındaki İyiyi Anlatan, Büyük, Evrensel Bir Resim

Californiya’lı tiyatro izleyicileri, Shen Yun’un ‘kötünün karşısındaki iyiyi anlatan, büyük, evrensel bir resim’ sergilediğini söylüyor.

Jamie (solda) ve Joe (sağda) Uthoff, Shen Yun matinesinin tadını çıkardılar. ‘Kötünün karşısındaki iyiyi anlatan, büyük, evrensel bir resim’ izlediklerini söylediler. 3 Nisan 2024, Thousand Oaks Sivil Sanatlar Merkezi. (Fotoğraf: Michael Ye, The Epoch Times)

Aktris Jamie Uthoff, 3 Nisan’da Thousand Oaks Civic Arts Center’da Shen Yun matinesine katıldı. Çıkışta The Epoch Times’ın sorularını yanıtlayan Uthoff, Shen Yun Gösteri Sanatlarının güzel hikâye anlatımına hayran kaldığını belirtti.

Uthoff sevinçle, “İnanılmaz bir gösteri olduğunu düşünüyorum. Ayrıca dans yoluyla bu kadar çok sayıda hikâyenin bu kadar güzel anlatılması da çok şaşırtıcı” dedi.

“Herkes çok esnekti. İzlerken bende spor salonuna gidip egzersiz yapma isteği uyandırdı. Çok güzel bir hikâye anlatımıydı, müzik muhteşemdi ve izlerken bazen güldük bazen de çok üzüldük. Ayrıca çok fazla tarih vardı.”

Beş bin yıllık Çin tarihi, nefes kesici efsanelerle ve maneviyata dayanan zengin geleneklerle doludur. Ancak 1949’da komünistlerin iktidara gelmesinin ardından geleneksel Çin kültürü, kitlesel bir yıkım dönemine girdi.

Ateizmin yayılması, insanların tanrıya olan inancını hızla yok etti. Budizm, Taoizm ve Konfüçyanizmin sevilen öğretileri bir gecede ortadan kayboldu. Aslında birçok Shen Yun sanatçısı, inançlarından dolayı Çin’de zulme uğradıktan sonra Amerika’ya kaçtı.

Jamie Uthoff, Shen Yun’un “çok önemli bir gösteri” olduğunu sözlerine ekledi. Çünkü “Çin hakkında daha fazla bilgi edinmek gerekiyor. Günümüz Çin’inde işlerin nasıl yürüdüğünü ve ifade özgürlüğüne nasıl ihtiyacımız olduğunu öğrenmek çok önemli” dedi.

“Bu, tutunmamız gereken çok eski bir kültür. Onu öğrenmeye devam etmemiz ve onunla ilgili tüm iyi ve güzel şeylerin kıymetini bilmemiz gerekiyor.”

Shen Yun 2006 yılında New York’ta kuruldu. O tarihten bu yana, Shen Yun sanatçıları bu kayıp kültürü yeniden canlandırmayı ve Çin’in komünizm öncesi döneminin ihtişamını dans ve müzik aracılığıyla dünyaya geri döndürmeyi misyon edindiler.

Danslar ve Müzik Muhteşem

Uthoff, Shen Yun programında manevi unsurlar görmekten mutlu olduğunu belirtti.

“Tanrı’nın gücü, çok güzeldi. Ayrıca sadece dansın ritmini değil, bedenle nasıl güzel hikâyeler anlatıldığını ve ilahi kaynağın hepimizi nasıl derinden etkilediğini gördüm. Bunun çok güzel bir şey olduğunu hissettim.”

O akşam Jamie Uthoff’a havacılık alanında çalışan Joe Uthoff eşlik etti.

O da bu gösteriyi ilk kez izledi.

Duygularını, “Gösteri harikaydı. Dansçıları ve onların hareketlerini görmek muhteşem. Ayrıca müzik de muhteşemdi” diye ifade etti.

“Bazen muazzam bir sevinç duygusuna kapıldım. Hikâyelerin hepsi çok harika ve ekranın teknolojisinden çok etkilendim. Gerçekten çok güzeldi” dedi.

Joe Uthoff için Shen Yun, güzel bir sanattan çok daha fazlasıydı. Duygularını şu sözlerle ifade etti:

“Shen Yun bir çeşit tanrısal ilhama ya da ilahi bir öze sahipti. Kirli bir restoran veya başka şeyler hakkındaymış gibi görünen hikâyelerde bile, daha fazlasını anlatan bir güç olduğunu hissedebilirsiniz. Bu daha çok kötünün karşısındaki iyiyi ve Yaratıcının gücünü anlatan büyük, evrensel bir resim. Üstelik bu, harika.. gerçekten harika bir deneyimdi.”

Raporu hazırlayanlar: Michael Ye ve Jennifer Tseng.

The Epoch Times, Shen Yun Gösteri Sanatlarının sponsorluğundan gurur duymaktadır. Shen Yun’un 2006’daki ilk gösterisinden bu yana izleyici tepkilerini paylaşmaktadır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.