Kuzey Kore’den ABD’ye Suçlama

Kuzey Kore ABD’yi “düşmanca eylemlerde ve yaptırımlarda ısrarcı olmakla” suçladı.

Pyongyang’ın Birleşmiş Milletler delegasyonundan gelen suçlamanın yanında ayrıca Washington’ı “Kore Yarımadası’ndaki barış ortamını bozmaya çalışmakla” itham etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya’daki G-20 liderler zirvesinin ardından Pazar günü Kore Yarımadası’na geçerek, Kore Tarafsız Bölgesi’nde Kuzey Kore lideri ile buluşmuş ve sınırda Kim ile tokalaşmıştı.

Liderlerin yakın temasta kalma ve Kore yarımadasını nükleerden arındırma üzerine yapıcı diyaloğu ilerletme sözü verdiklerini duyurmuştu.

Fakat Pyonyang’ın açıklamalarıyla aralarındaki ilişki değişti.

Kuzey Kore’nin ABD’yi Suçlaması

Kuzey Kore delegasyonu, ABD’nin Kuzey Kore başkenti Pyongyang’ı 2017’de yürürlüğe giren işlenmiş petrol ürünlerindeki ithalt üst sınırını aşmakla suçlamasına cevaben yaptıklarını belirtti.

Öte yandan ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere tarafından BM üyelerine gönderilen ve Kuey Kore’ye daha fazla yaptırım uygulanması çağrısında bulunulan mektubu da ‘düşmanca eylem’ olarak belirtti.

Pyongyang’ın açıklamasında “Burada görmezlikten gelemeyeceğimiz nokta şu; bu ortak mektup oyunu, Başkan Trump’ın sözde zirve toplantısı önerdiği gün ortaya çıktı. Bu, ABD’nin gerçekte Kuzey Kore’ye karşı giderek daha da düşmanca eylemler içinde olduğunu gösteriyor” dendi.

Kuzey Kore’nin açıklamasında ayrıca tüm BM üyesi ülkelerden “ABD’nin Kore yarımadasındaki barışçıl atmosferi zedelemek üzere yaptığı kasıtlı girişimlere karşı daha uyanık olmaları” istendi.

Açıklamada “ABD’nin yaptırımları her derde deva olarak görmesi oldukça anlamsız” ifadesi de yer aldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.