Libya da Çatışmalar Artıyor İsyancıların Liderleri Öldürülüyor (Video)

Libya’da Kaddafiye karşıt olan ayaklanmalar şiddetleniyor. Zaviye ve Ras Lanuf kentinde çatışmalar artıyor. Libya’nın doğu ve batısında çatışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Çoğu farklı medya haberlerine göre çatışmalarda ölen ve yaralananların sayıları tutarsız Fakat El Cezire televizyonu görgü tanıklarına dayanarak en az 50 kişinin öldüğünü ve yaklaşık 300 kişinin de yaralandığını söyledi.

Kaddafi'ye karşı asilerden bir kişi elinde bir roket tutuyor. * Resim: Getty Images/ROBERTO SCHMIDT

İsyancılar  Ras Lanuf şehrinde şiddetli bir top ateşine maruz kalmışlar ve bunun sonucu çok sayıda ölü ve yaralı olduğu söyleniyor.

Kaddafi isyancıları cephaneliklerini hedef alarak bombalıyor. İsyancılar Brega’daki hava üssüne yapılan saldırıyı püskürttüklerini fakat Zaviyedeki çatışmaların devam ettiğini söylüyorlar. Zaviya kentinde çıkan olaylarda isyancıların lideri Hasan Varbok ile birlikte bir çok isyancı da hayatını kaybetti.

Asiler kendi aralarında toplantı yaparken *Resim: Getty Images/ROBERTO SCHMIDT

Libya’da Muammer Kaddafi yönetimine karşı Bingazi’de oluşturulan Ulusal Libya Konseyi’nin başkanı Mustafa Abdülcelil, ülkeyi özgürleştirene kadar eylemlerine son vermeyeceklerini söyledi. Kaddafi’nin eski Adalet Bakanı olan Abdülcelil, yandaşlarına yaptığı konuşmada, “Zafer ya da ölüm… Bu ülkenin tamamını özgürleştirene kadar durmayacağız” dedi.

İnternet bağlantısı daha önce kesik kesik iken, şimdi tamamen kesildiği söylendi.

Kaddafi, ayrıca Mali’de yaşayan berberi olan kişilere yüzlerce dolar ödeyerek paralı asker olarak tutuyor. Yüzlerce kişi paralı asker olmak için Libya’ya doğru yola çıktı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.