Limak İskenderun Limanını 7 Yıl Sonra Devraldı

TCDD’ye ait İskenderun Limanı’nın 36 yıl süreli işletme hakkı, Limak Yatırım’a devredildi   Limak İskenderun Limanını devraldı

Limak İskenderun Limanını devraldı

Limak, İskenderun Limanı’nın  işletme hakkını 7 yıl sonra devir aldı. Devir töreni, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleşti.
Binali Yıldırım, İskenderun’un Türkiye’nin Ortadoğu’ya, Akdeniz’e ve Afrika’ya açılan kapısı  olacağını ve 250 kişiye istihdam sağlanacağını belirtti.
imak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 5 yıl içinde İskenderun Limanına 250 milyon dolar yatırım yapacaklarını bildirdi.
Özdemir,Limak  İskenderun Limanı projesinin finansmanı için 6 büyük bankadan toplam 425 milyon dolar tutarında kredi sağladıklarını belirtti.
İskenderun Limanı’nda kapasite artırımı ve iyileştirme çalışmalarına derhal başlayacaklarını ifade eden Özdemir, ilk etapta 1,3 milyon TEU’luk konteyner yatırımı yaparak, ilerleyen aşamalarda 3 milyon TEU’ya ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.
Özdemir, limanın doğal coğrafi yapısı gereği, başta Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Hatay, Osmaniye, Adana, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Diyarbakır ve diğer doğu ve güneydoğu illeri olmak üzere Türkiye’nin, Doğu Akdeniz, Güneydoğu ve Doğu Anadolu havzasında bulunan sanayi ve ticaret merkezlerine hizmet için en uygun konumda bulunduğunu söyledi. Nihat Özdemir, Limak Yatırım’ın en önemli projelerinden biri olan İskenderun Limanının Irak ve Suriye gibi komşu ülkelerle transit ticaret için önemli bir aktarma noktasında bulunduğunu ifade etti.
Doğu Akdenizde yer alan TCDD İskenderun Limanının toplam yük elleçleme kapasitesi, yıllık 3.2 milyon ton. Limanın Akdeniz bölgesi limanları içindeki payı yaklaşık yüzde 2,4, Türkiye limanları içindeki payı yüzde 0,8 olarak belirtiliyor.

Limak, İskenderun Limanını devir almak için 28 Eylül 2010 tarihinde  açık artırma sonucunda 372 milyon dolar olarak en yüksek teklifivermişti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.